• امروز: 1401/07/15
  • آخرین بروزرسانی: 1401/07/11
توسعه کشت یکی از محصولات فرا سرزمینی در رودبار

توسعه کشت یکی از محصولات فرا سرزمینی در رودبار

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رودبار گفت: کشت کلزا یکی از محصولات فراسرزمینی است که کشت آن در رودبار رو به افزایش‌ می باشد .

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان، سروش ابراهیمی گفت: رودبار قطب تولید کلزا در استان  بوده و ضروری است  برای توسعه کشت این محصول در شهرستان گام‌های موثرتری برداشته شود.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته ۶۸ هکتار از اراضی رودبار به کشت کلزا اختصاص یافت، افزود: امسال ۱۵۲هکتار از اراضی این شهرستان به کشت کلزا اختصاص یافته است و این پتانسیل وجود دارد که در هزار هکتار از اراضی این شهرستان کلزا کاشته شود.   

ابراهیمی ادامه داد: یکی از دلایلی که کشت کلزا در رودبار کاهش یافت این بود که یک شرکت ناکارآمد با توزیع بذر نامرغوب کلزاکاران را دچار ضرر و زیان  کرد و پس از آن کشاورزان از کشت این محصول دلسرد شدند.

مدیر جهاد کشاورزی رودبار خاطر نشان کرد: ما تلاش داریم دوباره کلزاکاران را برای کشت کلزا ترغیب کنیم.

وی افزود: سال گذشته ۶۸ هکتار از اراضی به کشت کلزا اختصاص یافت اما پیش‌بینی می‌شود، سال آینده ۴۰۰ هکتار از اراضی رودبار به کشت کلزا اختصاص یابد.  

ابراهیمی ادامه داد: برنامه داریم در زمین‌های دیم این شهرستان، کشت کلزای بیشتری انجام شود و برای تحقق این امر هیچ شرکتی را برای توزیع بذر ورود ندادیم و خودمان با کشاورزان کار می کنیم.

وی گفت: برای توسعه کلزاکاری در رودبار به حمایت دولت نیاز داریم و باید کشت قراردادی را جا بیاندازیم  و مسلما با شکل گیری کشت قراردادی افراد توانمند شناسایی می شوند.  

مدیر جهاد کشاورزی رودبار خاطرنشان کرد: ترغیب جوانان برای کشت کلزا بیشتر شده است و محصولی مثل کلزا برایشان افزایش درآمد قابل توجهی را ایجاد می کند.

ابراهیمی ادامه داد: زمان کشت کلزا در شهرستان رودبار از ۱۵مهر تا ۱۵آبان و زمان برداشت این محصول  از اواسط اردیبهشت آغاز می گردد.

روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان