• امروز: 1402/07/06
  • آخرین بروزرسانی: 1402/07/04
پیش بینی افزایش پرورش راتون در فومن

پیش بینی افزایش پرورش راتون در فومن

مدیر جهاد کشاورزی فومن گفت: با بارندگی های خوبی که در چند روز اخیر رخ داد، امیدواریم شاهد افزایش پرورش راتون در شهرستان باشیم.
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان  رامین قاسم‌زاده گفت: این شهرستان بالغ بر ۱۴ هزار هکتار اراضی شالیزاری دارد و هم اکنون برخی از کشاورزان اراضی را برای پرورش راتون آماده می‌کنند.

وی افزود: پرورش راتون موجب می‌شود که علاوه بر افزایش تولید برنج سفید شهرستان فومن شاهد ارتقای درآمد کشاورزان فومنی باشیم.

قاسم زاده ادامه داد:با توجه به بارندگی های خوبی که صورت گرفت  پیش‌بینی می‌شود، امسال در بیش از ۳۰ درصد از اراضی شالیزاری این شهرستان پرورش راتون داشته باشیم.

وی تصریح‌ کرد: راتون به دلیل عطر و کیفیت بیشتری که دارد، با قیمت بالاتر به فروش می‌رسد و این امر در نهایت موجب بهبود وضعیت اقتصادی شالیکاران فومنی خواهد شد.

مدیر جهاد کشاورزی فومن گفت: در حال حاضر برنج در شالیکوبی ها به طور میانگین با قمیت ۳۵ هزار تومان به فروش می رسد، کشاورزانی که قدرت اقتصادی بهتری دارند برنج را کمی بعدتر برای تبدیل به کارخانه ها می برند زیرا این امر موجب خواهد شد که رطوبت شلتوک پایین بیاد و هنگام تبدیل برنج سفید با کیفیت‌تری حاصل شود اما کشاورزانی که سم و کود را نسیه خریده‌اند، محصولشان را زودتر می‌فروشند زیرا باید قرض‌شان را ادا کنند.

وی خاطر نشان کرد: هرچقدر کشاورز سطح مالکیت بیشتری از اراضی را داشته باشد، سود بیشتری از برنجکاری می‌برد و به کشاورزانی هم که سطوح کشت پایین دارند توصیه می کنیم که با تشکیل تشکل‌ها هزینه تولید محصول را شالیزارهایشان کاهش دهند.

قاسم‌زاده با بیان اینکه یکی از راهکارهای مهم اقتصادی‌تر شدن تولید برنج برای برنجکاران خروج از کارکردن به روش سنتی است، تصریح کرد: مدرن سازی نه تنها موجب کاهش هزینه تولید برنج می شود بلکه جوانان روستایی بیشتری را راغب می کند که به تولید این محصول بپردازند.

روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان