• امروز: 1400/10/27
  • آخرین بروزرسانی: 1400/10/21
برداشت گردو از باغات شهرستان رودبار آغاز شد .

برداشت گردو از باغات شهرستان رودبار آغاز شد .

مدیرجهاد کشاورزی شهرستان رودبار از برداشت ۵۱۷۷ تن گردو از ۲۰۷۱ هکتار از باغات این شهرستان خبر داد.

به‌گزارش روابط‌ عمومی سازمان جهاد کشاورزی گیلان ، سروش ابراهیمی با بیان اینکه  عملیات برداشت گردو از سطح ۲۰۷۱ هکتار از باغات  گردو شهرستان آغاز شده   تصریح کرد : سطح زیر کشت گردو در سطح این شهرستان، ۲۰۷۱ هکتار است که شامل ۸۲۱ هکتارکشت دیم و۱۲۵۰ هکتار کشت آبی است. 

وی با اشاره به اینکه متوسط عملکرد محصول گردو ۲۵۰۰ کیلو در هکتار است، افزود: با توجه به خشکسالی و تنش های زراعی سال جاری، پیش بینی می‌شود امسال بیش از ۵۰۰۰ تن گردو از سطح باغات شهرستان رودبار برداشت شود.

سروش ابراهیمی طرح سرشاخه کاری باهدف اصلاح درختان بمنظور مقاومت در مقابل سرمازدگی باغات را گامی موثر در تولید پایدار و محصول باکیفیت خواند و اظهار داشت ؛سرشاخه‌کاری و عملیات تعویض تاج درختان گردو در ۵ هکتار از باغات گردوی شهرستان آغاز شده است که با موفقیت بالای ۹۰ درصد  تعویض تاج شده و برای انجام این عملیات، حدود ۳ هزار سرشاخه با رعایت ارقام گَرده ده و همپوشانی گرده‌افشانی به کار گرفته شده است.

وی افزود ازدیگر اقدامات صورت گرفته توزیع نهال اصلاح شده یارانه دار ،توزیع کود های میکو ریزا و کودهای ریز مغذی به منظور تقویت باغات گردو درسطح شهرستان بوده است.

وی خاطرنشان کرد: اغلب درختان موجود در باغ‌های گردوی این شهرستان از ارقام زودبرگ‌ده بوده و سرمای دیررس بهاره در سال‌های گذشته خسارت‌های هنگفتی به باغداران شهرستان وارد کرده است.

وی تصریح کرد: به دلیل همین خسارت‌ها باغ‌های موجود هم از لحاظ ارقام و هم از نظر سایر برنامه‌های مدیریتی نیاز به اصلاح دارند.

روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان  گیلان