• امروز: 1399/12/19
  • آخرین بروزرسانی: 1399/12/19

روستای کرف محله الگوی روستای بدون بیکار در شهرستان املش

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان املش گفت: طرح  «روستای بدون بیکار» با محوریت افزایش توانمندسازی و مشارکت‌پذیری افراد جوامع روستایی برای ایجاد اشتغال پایدار، ریشه‌کنی بیکاری و مهاجرت معکوس به روستاها در دستور کار مدیریت جهاد کشاورزی قرار دارد.

به گزارش روابط عمومی سازمان، مهندس صفری بابیان اینکه اشتغال مقوله مهم و مطالبه به‌حق مردمی به شمار می‌رود که تحقق این  مطالبه  به داشتن جامعه‌ای پویا و سالم منجر می‌شود اظهار کرد:  به عبارتی افراد جامعه نیروی انسانی هستند که اگر به پویایی برسند سرمایه‌های جامعه به شمار می‌رود و یکی از راهکارهای تقویت سرمایه اجتماعی،  «اشتغال‌زایی» و استفاده از نیروی جوان در عرصه تولید است.

وی افزود: اشتغال‌زایی در روستاها نقشی مهم در نگهداشت جمعیت روستایی و بازگرداندن جمعیت به روستاها خواهد داشت و از مهم‌ترین برنامه‌های مدیریت برای اشتغال‌زایی در روستاها می‌توان به انجام کشت دوم سبزی و صیفی در شالیزارها، راتون، توسعه و احیای تولید پیله کرم ابریشم، ایجاد گلخانه‌های مقیاس کوچک، پرورش گل و گیاه و گیاهان دارویی آلوئه‌ورا و  گل‌گاوزبان و... اشاره کرد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان املش در ادامه اذعان کرد: در قالب طرح روستای بدون بیکار با شناسایی افراد بیکار خانوارهای روستایی، ظرفیت‌های اشتغال و درخواست متقاضیان، تسهیلاتی برای توسعه اشتغال پایدار واگذار می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی  با تأکید بر اینکه ایجاد اشتغال برای جوانان بیکار شهرستان و تحقق شعار  «جهش تولید» مهم‌ترین دغدغه جهاد کشاورزی و مسئولین شهرستان است گفت:روستای بدون بیکار کرف محله شهرستان املش به‌عنوان روستای هدف، اجرای این طرح انتخاب‌شده است و مطالعات اولیه صورت گرفته و آغاز کار عملیاتی ۵۵ بهره‌بردار جهت اجرای طرح نیز آغازشده است.

مهندس صفری در پایان با اشاره به‌ضرورت ایجاد کسب‌وکار در روستاها و تلاش برای پایداری آن ابراز داشت :امروز برای حفظ و پایداری کسب‌وکار در روستاها باید تلاش کنیم طبعاً بخشی از مهاجرت‌ها اجتناب‌ناپذیر است و نمی‌توان به‌طور صد درصد جلوی آن را گرفت ولی هدف ما این است که فرصت‌های اشتغال را در روستاها ایجاد و به حفظ و ماندگاری  افراد در روستاها کمک کنیم تا آن بخشی که به دلیل نبود شغل مهاجرت می‌کنند، محدود شوند.

روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی گیلان