• امروز: 1399/12/18
  • آخرین بروزرسانی: 1399/12/18
شالیکاران مراقب بیماری بلاست در شالیزار ها باشند

شالیکاران مراقب بیماری بلاست در شالیزار ها باشند

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان املش گفت: کشاورزان برنج کار شهرستان مراقب بیماری بلاست در شالیزار ها باشند.

به گزارش روابط عمومی سازمان؛ مهندس صفری با بیان اینکه بالا رفتن رطوبت و افزایش دما عامل احتمال شیوع بیماری بلاست در مزارع برنج است و مبارزه به موقع و استفاده از سم پاشی را در جلوگیری از شیوع بیماری موثر دانست و افزود: بلاست بیماری خطرناک برنج است که شیوع آن تا 50%محصول را از بین میبرد. این بیماری روی برگ شالی برنج و در زمان خوشه دهی در شالیزار ها نمایان و علائم ها روی برگ بصورت لکه های بیضی یا دوکی شکل مشاهده میشود که  مرکز لکه ها معمولا به رنگ خاکستری بوده و حاشیه لکه ها قهوه ای یا قهوه ای متمایل به صورتی است.

وی ادامه داد: ارقام حساس در شرایط مرطوب چند لکه بهم متصل شده و سبب سوختگی و پژمردگی برگ ها میشود. لکه های ایجاد شده روی ساقه، گره یا دُم خوشه سبب پوسيدگي در محل لکه شده و در صورت پیشرفت بیماری دانه هاپوک و سنبله ها به رنگ سفید مایل به خاکستری میشود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان املش با اشاره به اینکه  بیماری بلاست سبب کاهش‌ میزان محصول میشود ودرصد شکستگی دانه ها هنگام تبدیل افزایش می‌یابد اظهار داشت: اولین خوشه های طلایی برنج از نوع رقم هاشمی در روستای کرفستان املش با سطحی معادل ۰/۶ هکتار به بار نشست و تاکنون بیش از 45%شالیزار های شهرستان به مرحله خوشه دهی رسیده اند.

روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی گیلان