• امروز: 1399/05/15
  • آخرین بروزرسانی: 1399/05/14
اختصاص 88 میلیارد تومان برای احیا و ساماندهی آب بندان های گیلان

اختصاص 88 میلیارد تومان برای احیا و ساماندهی آب بندان های گیلان

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان از تخصیص 88 میلیارد تومان برای احیا آب بندان های استان خبر داد.

 

به گزارش روابط عمومی سازمان؛ صبح امروز مهندس درجانی در نشست شورای برنامه ریزی  استانداری گیلان که با حضور استاندار، فرمانداران و مدیران استانی برگزار شد گفت: بر اساس مطالعات میدانی 877 پهنه آب‌بندان در استان وجود دارد که با اعتبار 44 میلیارد تومانی سهم دولت از منابع ملی و 44 میلیارد تومان از منابع استانی میتوان بخشی از آبندان ها را احیا و بازسازی کرد و موجب افزایش ذخیره آب به حجم 300 میلیون مترمکعب در استان شد.

 

وی به انعقاد تفاهم‌‌‌نامه‌ بین 3 استان‌های شمالی و وزارت جهاد کشاورزی در راستای احیاء و ساماندهی دو هزار و 750 هکتار از آب‌بندان های گیلان اشاره کرد و افزود: با اجرایی شدن طرح ساماندهی این آبندانها آب زراعی بیش از 40 هزار هکتار شالیزار تامین می گردد.

مهندس درجانی اهداف مهم ساماندهی آب‌بندان های استان‌های شمالی را جمع‌آوری آب‌های سطحی در فصول پر باران عنوان کرد و ادامه داد: حدود 25 درصد از کل بارندگی سالانه در فصول زراعی  و 75 درصد آن در فصول غیر زراعی است.

 

وی اظهار داشت: از آبندان ها علاوه بر تامین آب کشاورزی میتوان برای  فعالیت‌های اقتصادی  و ایجاد فرصت های اشتغالزایی مانند پرورش ماهی، گردشگری و ورزش‌های آبی استفاده کرد.


به گزارش روابط عمومی سازمان؛ بیشترین آب‌بندان موجود در استان گیلان در سطح شهرستانِ آستانه اشرفیه با 24 درصد و کمترین مساحت آب‌بندان ها در شهرستان رودبار با 0.4 درصد است.

روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی گیلان

همراه ما در پیام رسان سروش باشید            https://sapp.ir/jkgcras