• امروز: 1399/05/21
  • آخرین بروزرسانی: 1399/05/21
معرفی ارقام برنج زودرس و انجام شخم زمستانه راهکارهایی جهت صرفه جویی درمصرف  و بهره وری منابع آب می باشد

معرفی ارقام برنج زودرس و انجام شخم زمستانه راهکارهایی جهت صرفه جویی درمصرف  و بهره وری منابع آب می باشد

رییس سازمان جهادکشاورزی گیلان مطرح کرد؛ معرفی ارقام برنج زودرس و انجام شخم زمستانه راهکارهایی جهت صرفه جویی درمصرف  و بهره وری منابع آب می باشد.

مهندس درجانی استفاده از ظرفیت های تحقیقاتی_ پژوهشی از جمله معرفی ارقام زودرس برنج و استفاده از روان آب ها جهت انجام شخم زمستانه را راهکارهایی در راستای صرفه جویی در مصرف آب و بهره وری از منابع آب عنوان کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی گیلان ، مهندس علی درجانی در مراسم روز ملی مزرعه برنج با بیان اینکه برنج یک گیاه آب بر است ، اظهارداشت:محصول برنج به عنوان یک محصول استراتژیک در استان گیلان در حال تولید با کیفیت خوب است.        

وی افزود:یکی از اقدامات جهادکشاورزی به عنوان سیاست های بخش های پژوهشی، تحقیقاتی و اجرایی در انواع محصولات کشاورزی از جمله برنج ، صرفه جویی در مصرف آب و بهره وری در منابع پایه آب است.

ایشان خاطرنشان کرد:استفاده از ظرفیت های تحقیقاتی و پژوهشی ؛معرفی نمونه های ارقام برنج زودرس که آب کمتری مصرف می کنند، از مهم ترین اقدامات در راستای صرفه جویی و بهره وری از منابع آب است.

 وی تصریح کرد:استفاده از ظرفیت روان آب ها جهت آماده سازی زمین شالیزاری بویژه انجام شخم زمستانه از دیگر اقدامات جهت صرفه جویی و بهره وری در منابع آب می باشد.

مهندس درجانی یادآورشد:طی سال زراعی جاری ، در 20 هزار هکتاراز اراضی شالیزاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته شخم زمستانه با استفاده از روان آب ها و بارندگی انجام گرفته است.    

وی گفت: به ازای هر هکتار شخم زمستانه با استفاده از روان آب ، حدود هزار مترمکعب صرفه جویی در مصرف آب صورت می گیرد.

وی یکی از برنامه ها و سیاست های سازمان جهاد کشاورزی بویژه در محصول استراتژیک برنج را پیگیری برای اصلاح ، توسعه و ترویج ارقامی عنوان کرد که آب کمتری را مصرف کنند و اینکه زودرس باشند تا زمین برای کشت دوم نیز آماده شود.۹۸/۵/9

روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی گیلان