• امروز: 1401/09/05
  • آخرین بروزرسانی: 1401/09/05
صنعت پرورش کرم ابریشم در آستارا احیا شد

صنعت پرورش کرم ابریشم در آستارا احیا شد

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آستارا گفت: صنعت پرورش کرم ابریشم یا نوغانداری بعد از 40 سال تعطیلی در این شهرستان، با همراهی تعدادی از کشاورزان در سال رونق تولید احیا شد.
مهندس شیارکار روز دوشنبه در بازدید از محل پرورش نوغان در بخش لوندویل افزود: این صنعت طی دهه‌های گذشته حمایت نمی‌شد و در اوایل اردیبهشت ماه سال جاری 27 جعبه تخم نوغان هر جعبه به وزن 30 تا 50 کیلو بین هفت کشاورز روستاهای کوته کومه، باش محله و خان حیاطی بخش لوندویل توزیع شد.
وی اضافه کرد: برداشت پیله تر ابریشم آغاز شده و پیش بینی می‌شود حدود 800 کیلوگرم به ارزش 640 میلیون ریال استحصال شود.
وی بیان کرد: برای توسعه این صنعت باید فعالیت‌های ترویجی و حمایتی انجام شود و اداره جهاد کشاورزی از پرورش دهندگان کرم ابریشم حمایت می‌کند.
نقدعلی پروردگاری یکی از نوغانداران بخش لوندویل هم گفت: طی دو مرحله 11 جعبه کرم ابریشم در فضایی به مساحت دو هزار متر مربع پرورش دادم و حمایت جهاد کشاورزی باعث احیای مجدد این صنعت شد.
پیله ابریشم تولیدی نوغانداران در سطح کشور در یک هزار و 200 کارگاه سنتی ابریشم کشی تربت حیدریه و چهار کارخانه صنعتی استان‌های گیلان و خراسان رضوی به نخ ابریشم تبدیل می‌شود.
شهرستان آستارا با 91 هزار نفر جمعیت و دو بخش مرکزی و لوندویل در منتهی الیه غرب استان گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان قرار دارد.
۹۸/۳/۲۸

روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی گیلان

همراه ما در پیام رسان سروش باشید                   https://sapp.ir/jkgcra