• امروز: 1400/01/26
  • آخرین بروزرسانی: 1400/01/26
ثبت شجره نامه اردک بومی افتخاری برای ایران و  گیلان

ثبت شجره نامه اردک بومی افتخاری برای ایران و گیلان

ثبت شجره نامه اردک بومی افتخاری برای ایران و گیلان

به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی گیلان ، ریاست سازمان باتفاق معاونین توسعه مدیریت و منابع و بهبودتولیدات دامی و مدیرجهادکشاورزی شهرستان فومن از مرکز پشتیبانی و اصلاح نژاد گاوبومی و اردک بومی حسین کوه این شهرستان بازدید نمودند.

مهندس درجانی درجریان این بازدید پشتیبانی و اصلاح نژاد اردک بومی در خصوص اهم برنامه های مرکز پشتیبانی و اصلاح نژاد اردک بومی شهرستان فومن اظهارداشت:حفظ و ذخیره ارزش ژنتیکی اردک بومی ، افزایش ظرفیت تولید تخم اردک های بومی نسبت به اردک هایی که درخانه کشاورزان موجود است از اهم برنامه های این مرکز می باشند.

وی با بیان اینکه اردک های خانگی کشاورزان استان سالانه بین 40 الی 50 عدد تخم میگذارند ، افزود:اردک های اصلاح شده مرکز سالانه بین 100 الی 150 عدد تخم گذاری می کنند.

رییس سازمان جهادکشاورزی گیلان دستیابی به مرحله ثبت شجرنامه اردک بومی گیلان را بعد ازگذشت چندین سال ازدیگر برنامه های مرکز پشتیبانی و اصلاح نژاد اردک بومی شهرستان فومن عنوان کردوگفت:با تلاش و همت پرسنل مرکز از نهم اردیبهشت ماه سال گذشته ، پس از یکسال شجره نامه اردک بومی در نهم اردیبهشت ماه سال جاری به ثبت رسید.

وی با اشاره به اینکه این پروژه برای نخستین بار درکشور به مرحله ثبت نهایی رسیده است، تصریح کرد:ثبت شجره نامه اردک بومی موجب افتخار برای ایران و استان گیلان است که با انتخاب یک اسم تجاری برای اردک بومی می توان این اردک را به عنوان یک نژاد تخم گذار در سطوح بین المللی و جهانی به دنیا معرفی کرد. وی ادامه داد:همچنین با تغییر برنامه تغذیه ای اردک ها در سنین رشد می توان این اردک را به عنوان یک نژاد گوشتی هم معرفی کرد.

مهندس درجانی یادآورشد:ظرفیت سالن اصلاح نژادی اردک بومی گیلان به تعداد هزار قطعه اردک بالغ تخم گذار به همراه ظرفیت نگهداری 5 هزار اردک گله تکثیری به عنوان گله پشتیبان می باشد. وی گفت: انتهای پروژه شجرنامه اردک بومی، توزیع جوجه اردک های تولیدی مرکز در بین کشاورزان استان است که درآمدزایی بیشترکشاورزان استان را به دنبال دارد.

مهندس درجانی خاطرنشان کرد:مرکز اصلاح نژاد اردک بومی شهرستان فومن در زمینی به مساحت 15 هکتار قرار دارد که نزدیک به 11 هکتار استخر جهت پرورش ماهی و اردک بصورت توام می باشد.

رییس سازمان جهادکشاورزی گیلان همچنین دربازدید از مرکز پشتیبانی و اصلاح نژاد گاو بومی گیلان نیز اذعان داشت:این مرکز در زمینی به مساحت 65 هکتار در روستای حسین کوه فومن ، 8 کیلومتری جاده فومن به ماسوله واقع شده است. وی افزود:دراین مرکز 168 راس دام اعم از گاو نر، دوشا،تلیسه و گوساله نروماده موجود می باشد. مهندس درجانی خاطرنشان کرد:حفظ ذخایر ژنتیکی ، اصلاح نژاد گاو بومی ، سنتز و تثبیت نژاد از اهداف این مرکز است.

روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی گیلان