• امروز: 1401/05/17
  • آخرین بروزرسانی: 1401/05/29
85 درصد کوچ پاییزه دامداران سیاهکل انجام شد

85 درصد کوچ پاییزه دامداران سیاهکل انجام شد

مدیر جهاد کشاورزی سیاهکل گفت : کوچ پاییزه ییلاق به قشلاق 85 درصد دامداران شهرستان سیاهکل انجام شده و 15 درصد باقی مانده تا پایان آذر ماه کوچ می کنند.

بهزاد کوهستانی گفت: شهرستان سیاهکل در قسمت عشایر نشین دارای سه بخش آب و هوایی متفاوت ییلاق ، کلهط و جلگه می باشد که 77 مرتع در منطقه ییلاق ، 56 مرتع در کلهط و 62 مرتع در قشلاق داراست.

وی افزود: با شروع فصل سرما دامداران دام های خود را از مناطق ییلاق به مناطقی قشلاق مثل بالارود و توتکی در سیاهکل و سرچشمه در لاهیجان و اطاقور در لنگرود کوچ می دهند .

کوهستانی تعداد خانوارهای کوچ نشین به مناطق ییلاقی را 937 خانوار عنوان و تصریح کرد: از این تعداد در ایام کوچ 165 خانوار به قشلاق ، 650 خانوار کوچ ییلاق به ییلاق و 120 خانوار هم به کلهط یعنی حدفاصل ارتفاع ییلاق و پایین دست قشلاق ، کوچ می کنند .

وی در مورد کوچ ییلاق به ییلاق هم گفت دامداران ساکن در منطقه ییلاق برای استفاده از مرتع های سرسبز تر از این مرتع به مرتع دیگری کوچ می کنند و در کلبه های گالشی و چاد ور ساکن هستند.

وی افزود62 هزار دام سبک در شهرستان سیاهکل وجود دارند که 90 درصد آنها در منطقه دیلمان و پیرکوه وجود دارند و 10 درصد باقی مانده هم اکثرا به آنجا کوچ داده می شوند.

وی تعداد دام سنگین ( گاو و گوساله) موجود در شهرستان را حدود 30 هزار راس اعلام کرد که از این تعداد فقط 6 هزار راس از ییلاق به قشلاق و برعکس کوچ داده می شوند و حدود 3 هزار 600 نفر گاو دار در شهرستان سیاهکل وجود دارد.

وی با بیان اینکه در منطقه پیرکوه حدود 120 دامدار با 12  هزار راس دام سبک و یک هزار راس دام سنگین وجود دارد افزود: دامداران با تمام شدن مراتع به مرتع های سرسبز تر و بهتر می روند و با سرد شدن منطقه ای آن را عوض می کنند.

شهرستان سیاهکل دارای 47 هزار نفر جمعیت می باشد که از این تعداد 937 خانوار کوچ نشین هستند و تقریبا شهرستانی عشایری است ضمن اینکه دارای دو بخش مرکزی و دیلمان و پیرکوه می باشد که مقصد کوچ در منطقه خوش آب و هوای دیلمان و پیرکوه این شهرستان است.
کوچ قشلاق به ییلاق از اردیبهشت ماه شروع و از ییلاق به قشلاق از شهریور شروع می شود و تا آخر آذر ماه ادامه دارد. 97/8/15

روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان