• امروز: 1403/04/25
  • آخرین بروزرسانی: 1403/04/24
رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان خبر داد تخلیه محموله گندم در مجتمع بندر انزلی در راستای پدافند غیر عامل

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان خبر داد تخلیه محموله گندم در مجتمع بندر انزلی در راستای پدافند غیر عامل

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: در راستای سیاستگذاری پدافند غیر عامل کشور و با دستور استاندار گیلان، پایداری ذخایر استراتژیک گندم را با استفاده از ظرفیت دریای خزر در دستور کار قرار دادیم.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان، صالح محمدی امروز، ۱۷ تیرماه در حاشیه تخلیه محموله گندم در مجتمع بندری انزلی در راستای پدافند غیر عامل، با اشاره به ظرفیت های بالای بنادر استان گیلان، اظهار کرد: با استفاده از بنادر گیلان می توانیم از ظرفیت دریای خزر استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه در راستای سیاستگذاری پدافند غیر عامل کشور و با دستور استاندار گیلان، پایداری ذخایر استراتژیک گندم را با استفاده از ظرفیت دریای خزر در دستور کار قرار دادیم، افزود: با هماهنگی اداره کل غله استان گیلان در حال تخلیه یک محموله گندم با حفظ کمیت و کیفیت در بندر انزلی هستیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با تاکید بر لزوم استفاده از ظرفیت دریای خزر در شرایط خاص، عنوان کرد: در کنار بنادر جنوب باید از ظرفیت بنادر شمال نیز در جهت ذخایر استراتژیک استفاده کنیم و لذا امروز شاهد تخلیه این محموله گندم هستیم.

محمدی با اشاره به انجام عملیات های قرنطینه ای توسط همکاران جهاد کشاورزی و بررسی عوامل خسارت زای گندم، تاکید کرد: گندم تخلیه شده باید عاری از هرگونه آفات و بیماری ها و علف های هرز باشد و لذا ظرف کمتر از دو ساعت عملیات‌های قرنطینه‌ای انجام شد و کار تخلیه صورت گرفت.

وی با بیان اینکه محموله مذکور پس از تخلیه به سیلوی گندم سراوان منتقل می‌شود، اضافه کرد: متعهد به استفاده از ظرفیت دریای خزر هستیم و لذا در کنار افتتاح راه آهن رشت - کاسپین، از ظرفیت بندر انزلی نیز استفاده خواهیم کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان دریای خزر را یکی از ظرفیت های امنیت غذایی و تکمیل حلقه‌های بازرگانی و مبادلات اقتصادی کشورهای اتحادیه اوراسیا با جمهوری اسلامی ایران دانست و گفت: این محموله ۳۸۰۰ تنی که از روسیه وارد شده، صرفا در راستای استفاده از ظرفیت‌های پدافند غیر عامل است تا در شرایط خاص آمادگی استفاده از بنادر دریای خزر برای تامین کالاهای مورد نیاز کشور به ویژه گندم و نهاده‌های دامی را داشته باشیم.

وی با اشاره به قدمت و ظرفیت خوب مجتمع بندر انزلی، اضافه کرد: به دلیل زیرساخت‌های موجود در بندرانزلی و تخلیه و حمل راحت‌تر، محموله گندم در این بندر تخلیه شد و سپس به سیلو انتقال پیدا می‌کند.