• امروز: 1403/04/25
  • آخرین بروزرسانی: 1403/04/24
آغاز برداشت گیاه دارویی گل گاوزبان در شهرستان مرزی آستارا

آغاز برداشت گیاه دارویی گل گاوزبان در شهرستان مرزی آستارا

مدیر جهاد کشاورزی آستارا با اشاره به آغاز برداشت گیاه دارویی گل گاوزبان در این شهرستان، گفت: آستارا با توجه به شرایط اقلیمی، محلی برای پرورش و تولید گیاه دارویی گل گاوزبان است که شناسنامه پوشش گیاهی این شهرستان مرزنشین استان گیلان را تشکیل می‌دهد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان، نورالدین میرزایی با اشاره به آغاز برداشت گیاه دارویی گل گاوزبان در سطح ۷۰ هکتار از روستاهای کوهستانی غرب این شهرستان، اظهار کرد: آستارا در شمال غربی استان گیلان با تولید گل گاوزبان در ۷۰ هکتار از اراضی این شهرستان به صورت کشت دستی از کانون‌های اصلی تولید این گیاه دارویی در سطح کشور و استان گیلان به شمار می‌رود.

وی افزود: در این شهرستان فروش گیاه دارویی گل گاوزبان رونق خوبی دارد و اهالی ساکن در روستاهای اصلی تولید این گیاه از فروش این محصول کسب درآمد می‌کنند.

میرزایی گفت: گل گاوزبان تولیدی در کوهستان‌های شهرستان آستارا از نوع مرغوب آن است و برداشت گل گاوزبان در روستاهای بالادست شهرستان آستارا از جمله در آق مسجد، سیج و دگرمانکشی آغاز شده و کل مساحت کشت شده گل گاو زبان در شهرستان آستارا ۷۰ هکتار است و از هر هکتار به طور تقریبی ۵۰۰ الی ۷۰۰ کیلوگرم گل گاوزبان برداشت می‌شود، برداشت تا نیمه اول خرداد ادامه دارد.

مدیر جهاد کشاورزی آستارا افزود: خواص درمانی گل گاوزبان که بومی ارتفاعات جنگل‌های شمال ایران است بسیار بوده و از دیرباز در سطح کشور جوشانده آن مورد استفاده دارویی قرار گرفته است.