• امروز: 1400/02/23
  • آخرین بروزرسانی: 1400/02/22
کشت بادام زمینی در گیلان آغاز شد

کشت بادام زمینی در گیلان آغاز شد

الماسی با اشاره به آغاز کشت بادام‌ زمینی در گیلان گفت: کشت این محصول در حدود سه هزار هکتار انجام می‌شود و بالغ‌ بر پنج هزار بهره بردار دارد.

به گزارش روابط عمومی «مسعود الماسی»  از آغاز کشت بادام زمینی در گیلان خبر داد و در خصوص وضعیت کشت این محصول در استان گیلان گفت: سطح زیرکشت بادام زمینی در استان گیلان حدود سه هزار هکتار و تولید غلاف آن نیز حدود ۱۲ هزار تن با تعداد پنج هزار بهره بردار، است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان بیان کرد: ارزش اقتصادی این محصول در پیک عرضه بالغ بر ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال بوده که عمدتاً به مصرف آجیلی می رسد.


وی تصریح کردشهرستان آستانه اشرفیه با سطح زیرکشت ۲ هزار و ۵۶۷ هکتار و تولید ۸۰ درصد بادام زمینی با میزان ۱۰ هزار و ۱۱ تن مرکز عمده تولید بادام زمینی در کشور است که تولید غلاف (خشک) آن بیش از ۹ هزار تن بوده و در شهرستان های رشت، تالش، انزلی و رودبار نیز در سطوح کمتر کشت می شود.

 

الماسی با اشاره به ۵۰ هکتار کشت مکانیزه و برداشت مکانیزه بادام زمینی با استفاده از دستگاه خرمنکوب بادام زمینی اضافه کرد: هشت واحد کارخانه فرآوری بادام زمینی در آستانه با ظرفیت هر کدام در سال یک هزار و ۵۰۰ تن فعالیت دارند و تعداد کارگاه های سنتی بادام در آستانه نیز ۲۰۰ واحد است.


وی در پایان فعال کردن بخش خصوصی در زمینه خالص سازی توده های ارقام بادام زمینی و تولید بذر، راه اندازی دفتر فعالیت های تحقیقاتی بادام زمینی در شهرستان آستانه اشرفیه را از جمله اقدامات انجام گرفته برای کشت و کار این محصول برشمرد.

روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی گیلان