• امروز: 1400/01/24
  • آخرین بروزرسانی: 1400/01/21
تجهیز ۹.۵ هکتار از اراضی گیلان به سیستم نوین آبیاری

تجهیز ۹.۵ هکتار از اراضی گیلان به سیستم نوین آبیاری

تجهیز 9.5 هزار هکتار از اراضی گیلان به سیستم نوین آبیاری

مدیر آب و خاک و امور فنی مهندسی سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: از سال 92 تا کنون 9.5 هزار هکتار از باغات و اراضی به سیستم نوین آبیاری مجهر کشته است.

به گزارش روابط عمومی سازمان؛ دکتر شاه نظری با اشاره به اینکه  در هفت سال و نیم گذشته 9.5هزار هکتار از باغات و اراضی کشاورزی استان گیلان به سیستم های نوین آبیاری مجهز شده ادامه داد: پیش از این 10 هزار هکتار ازباغات و اراضی کشاورزی استان گیلان به سیستم های نوین آبیاری مجهز بودند که این رقم اکنون به بیش از 19.5هزار هکتار افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه  28 درصد از مجموع باغات و اراضی کشاورزی گیلان به سیستم نوین آبیاری در دولت یازدهم و دوازدهم برخوردار شده اند افزود: در سال های اخیر با وجود مشکلات مختلف اقتصادی نظیر تورم و تحریم از آنجا که تقویت کشاورزی و حفظ امنیت غذایی جامعه از اولویت های دولت بوده، در زمینه پیشبرد طرح های آبیاری با ارائه یارانه شاهد حمایت های کم نظیری از کشاورزان بوده ایم.

مدیر آب و خاک و امور فنی مهندسی سازمان جهاد کشاورزی گیلان خاطر نشان کرد: از ابتدای امسال تاکنون حدود  2137  هکتار از اراضی کشاورزی استان گیلان اعم از باغی و زراعی به سیستم های نوین آبیاری مجهز و 2416هکتار از مزارع و باغ های گیلان در حال تجهیز هستند.

وی  با بیان اینکه اجرای طرح های آبیاری نوین در دست اجرا مساحت اراضی کشاورزی تجهیز شده استان را به ۲۴.۰۵ هزار هکتار افزایش خواهد داد اظهار داشت: بدون شک یکی از راه های تحقق کشاورزی مدرن و ارتقای بهره وری در این بخش و همچنین قدم برداشتن به سمت اقتصاد مقاومتی، تجهیزباغات و اراضی کشاورزی به سیستم های نوین آبیاری است که این مهم در دولت فعلی به بهترین شکل مورد توجه قرار گرفته و از اولویت های اساسی وزارت جهاد کشاورزی به شمار می رود.

دکتر شاه نظری تجهیز باغات و اراضی کشاورزی به سیستم های نوین آبیاری را موجب کاهش قابل توجه مصرف آب در این بخش، پایدار شدن فعالیت های کشاورزی و رشد عملکرد وکمک به بهبود تولید محصولات دانست و اذعان داشت: با اجرایی شدن طرح بیش از ۳۵ درصد از تلفات انتقال آب کاهش خواهد یافت.

به گزارش روابط عمومی سازمان؛ استان گیلان دارای 349 هزار هکتار اراضی کشاورزی است که از این میزان  110 هزار هکتار باغ میوه و سایر زراعی است که حدود 34 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان قابلیت اجرای سامانه های آبیاری نوین را دارند.

روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی گیلان