• امروز: 1399/09/07
  • آخرین بروزرسانی: 1399/09/03
بذرهای طبقه بندی شده میزان تولید را افزایش می دهند

بذرهای طبقه بندی شده میزان تولید را افزایش می دهند

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با بیان اینکه تنها عامل اثر گذار در زراعت،کود شیمیایی نیست؛ یکی از اقدامات موثر را تامین بذرهای طبقه‌بندی شده برای افزایش میزان تولید دانست.

مسعود الماسی در جلسه شورای کشاورزی شهرستان بندرانزلی از توزیع 2 هزار تن بذر گواهی شده برنج توسط کارگزاران جهاد کشاورزی خبر داد و گفت: دانش باید به کشاورزی کمک کند تا بذرهای بهتری تولید شود.

رئیس جهاد کشاورزی گیلان بر ضرورت تخلیه و زهکشی آب اراضی کشاورزی این شهرستان در مواقع پر آبی تاکید کرد و افزود: در استان گیلان ۱۱۰ هزار هکتار از اراضی زیر کشت ثانویه می رود که ۷۰ هزار هکتار از این اراضی به کشت راتون، ۴۰ هزار هکتار به دانه‌های روغنی، سبزیکاری و غیره اختصاص دارد.

وی تصریح کرد: این رقم در انزلی به دلیل مشکلات زهکشی نامناسب اندک است و کشاورزان باید جهت بهره وری بیشتر نسبت به زهکشی اراضی خود اقدام کنند.

مهندس الماسی با بیان اینکه هشت ایستگاه‌ پمپاژ شهرستان شرایط لازم را برای تخلیه و زهکشی اراضی دارند عنوان داشت: در امور زیربنایی شهرستان به دنبال شتابدهی وحرکت به سمت اصلاح امور هستیم.

وی در خصوص پروژه گلخانه ای هفت دغنان نیز گفت: این، پروژه بزرگ تولیدی استان است که همزمان در پنج نقطه دیگر گیلان نیز در حال اجراست.

رییس جهاد کشاورزی گیلان اضافه کرد: همجواری گیلان با مرزهای کشورهای حاشیه خزر امکان صادرات این محصول گلخانه ای(رزبری، بلک بری و بلوبری) را فراهم می کند که در طولانی مدت می تواند به یکی از قطبهای تولیدی این محصول تبدیل شود.

وی خواستار نگاه ویژه به بخش کشاورزی در امور زیربنایی شد و تصریح کرد: در حوزه شالیزاری بارش های نابهنگام خساراتی بر بخش کشاورزی وارد کرد و ستاد حوادث غیرمترقبه کشور نیز اعتباراتی در این زمینه در نظر گرفته است.

الماسی در پایان از افزایش قیمت برخی نهاده براثر تحریم‌های ظالمانه خبر داد و خاطرنشان ساخت: اثر این افزایش در سال زراعی آینده خود را نشان خواهد داد که باید برای خنثی کردن اثرات آن اقدامات لازم صورت گیرد.

روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی گیلان