• امروز: 1399/07/07
  • آخرین بروزرسانی: 1399/07/07
جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با حضور معاون رئیس جمهور برگزار شد

جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با حضور معاون رئیس جمهور برگزار شد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی با اشاره به مصوبات اقتصاد مقاومتی در بخش کشاورزی گفت: سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان در راستای پیشبرد مصوبات اقتصاد مقاومتی در ۴ بخش تولیدات گیاهی، تولیدات دامی، آب ‌و خاک و امور فنی و مهندسی و صنایع تبدیلی هر کدام با انجام دو پروژه توانسته است گام مؤثری در پیشبرد اهداف عالیه اقتصاد مقاومتی بردارد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی گیلان، مهندس «الماسی» شب گذشته( چهارشنبه، ۲٠ شهریور) در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و جهش تولید گیلان که با حضور دکتر «محمدباقر نوبخت» رئیس سازمان برنامه‌ و بودجه، دکتر «ارسلان زارع» استاندار گیلان و شماری از نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی و ارتباط تصویری با فرمانداران برگزار شد؛ به اجرای برنامه‌های دولت تدبیر و امید بر اساس سیاست اقتصاد مقاومتی ابلاغی رهبر معظم انقلاب و در جهت تحقق شعار راهبردی جهش تولید اشاره کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان اظهار کرد: جمعاً ۸ پروژه با سرمایه‌گذاری ۱۳۳۸ میلیارد ریال که مبلغ ۵۶۲ میلیارد ریال(حدود ۴۲/۳ درصد) سهم سرمایه‌گذاران بخش خصوصی و مبلغ ۷۷۶ میلیارد ریال (حدود ۵۷/۷ درصد) سهم دولت بوده است انجام‌شده است.

وی اهداف توسعه گلخانه‌ای استان را افزایش تولید باهدف افزایش ضریب امنیت غذایی و سلامت غذا مصرف بهینه از آب و ارتقاء بهره‌وری و صرفه‌جویی در مصرف آب، افزایش صادرات محصولات در جهت مثبت نمودن تراز تجاری بخش کشاورزی و اشتغال پایدار دانست و بیان کرد: در شهرستان آستانه‌اشرفیه گلخانه با مساحت ۱۲۰۰ مترمربع با سرمایه ۸ هزار میلیون ریال افتتاح‌شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی همچنین به تشریح سایر پروژه‌های افتتاح‌شده پرداخت و عنوان کرد: احداث مرغ مادر گوشتی در روستای چهارده آستانه‌اشرفیه، آبیاری کم‌فشار روستای پایین‌محله نرکه شهرستان املش، پروژه آبیاری تحت‌فشار روستای رود آباد شهرستان رودبار، پروژه توسعه باغات دیم در اراضی شیب‌دار، پروژه فراوری قارچ دکمه‌ای در دهستان پسیخان رشت، فرآوری آبزیان و محصولات شیلاتی در صومعه‌سرا، احداث دامداری به ظرفیت ۲ هزار رأسی شیری از سایر پروژه‌های افتتاح‌شده و در دست بهره‌برداری است.

مهندس الماسی پروژه توسعه باغات دیم در اراضی شیب‌دار را از پروژه‌هایی عنوان کرد که نیازمند توجه بیشتری هستند و افزود: میزان اشتغال‌زایی این پروژه‌ها ۵۱۶ نفر است.

استاندار گیلان نیز در این نشست به رشد تولید محصولات زراعی در سال گذشته (۱۳۹۸) نسبت به سال ماقبل و رسیدن به یک و هشت‌دهم میلیون تن اشاره و خاطرنشان کرد: محصولات باغی نیز با رشد هشت و سه‌دهم درصدی به ۶۴۳ هزار تن و تولید محصولات دام و طیور نیز به ترتیب هفت و نیم و ۶ درصد رشد را نشان می‌دهند که این میزان در سه‌ماهه نخست امسال نیز تداوم داشته است.

دکتر زارع ظرفیت‌های کشاورزی موجود در استان را گوناگون و قابل‌توجه دانست و گفت: در صنعت نوغانداری نیز با حمایت‌های صورت گرفته از سوی دولت، میزان تولید پیله تر، رکورد ۱۲ سال گذشته را شکست و تکثیر ۶ برابری نهال توت نیز انجام شد.

وی با بیان اینکه در حوزه صنعت نیز علیرغم تشدید تحریم‌های ظالمانه استکبار شاهد افزایش تولید در گیلان هستیم، افزود: در تولید روغن نباتی ۳۰ درصد، سیمان ۲۷ درصد و دارو ۲۲ درصد نسبت به سال گذشته و در محصولات فولادی طی سه‌ماهه نخست امسال، ۲۵ درصد رشد داشته‌ایم.

  روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان