• امروز: 1399/07/07
  • آخرین بروزرسانی: 1399/07/07
بازدید گروه پژوهشگر مروجان ارشد از اراضی شالیکاری خسارت دیده استان گیلان

بازدید گروه پژوهشگر مروجان ارشد از اراضی شالیکاری خسارت دیده استان گیلان

بازدید دوروزه آقای دکتر توکلی از گروه پژوهشگر مروجان ارشد حوزه معاونت سازمان تات وزارت متبوع به همراه پنج نفر از پژوهشگر مروجان ارشد استان از اراضی شالیکاری خسارت‌دیده ، در تاریخ 15 و 16 شهریورماه سال جاری صورت گرفت.

به گزارش روابط عمومی سازمان؛ مدیر هماهنگی ترویج کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان در این خصوص گفت: پیرو دستور معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در خصوص حضور فعال و تأثیر گزار پژوهشگر مروجان ارشد برای حمایت تولید و کاهش خسارات ناشی از بارندگی‌های شدید اخیر در استان گیلان، دکتر توکلی از گروه پژوهشگر مروجان ارشد و سرپرست منتخب شبکه دانش کشاورزی به همراه پژوهشگران ارشد استان از شالیزارهای خسارت‌دیده بارندگی‌های اخیر بازدید کردند

 

 

مهندس منشی‌زاده  بابیان اینکه این گروه بررسی‌های لازم در خصوص خسارت سیل و بارندگی‌های شدید در زمان رسیدن و برداشت برنج انجام دادند گفت: این گروه به‌منظور بازدید میدانی و ارائه توصیه‌های فنی در تاریخ 15 شهریورماه از شالیزارهای آسیب‌دیده بارندگی اخیر 2 شهرستان املش در شرق و  شهرستان صومعه‌سرا در غرب استان اعزام شدند.

وی در ادامه بیان داشت: موضوعات موردبررسی توسط گروه پژوهشگران مروج ارشد در بخش‌های زراعی- باغی و آب‌وخاک بوده که در 2 شهرستان منتخب که بیشترین خسارت را دیده بودند، انجام گرفت.

همچنین مهندس منشی‌زاده از برگزاری جلسه‌ای به‌منظور جمع‌بندی موضوعات بازدید شده و ارائه راهکارهای مناسب با حضور اعضای پژوهشگر مروجان، معاونت برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان، مدیران و نمایندگان مدیریت  زراعت، باغبانی، آب‌وخاک، صنایع تبدیلی، رئیس اداره بحران و مدیریت ترویج در سالن جلسات سازمان خبر داد.

مدیر هماهنگی ترویج کشاورزی سازمان در خصوص این نشست و نتایج آن اظهار کرد : شناسایی مناطق پرخطر و سیل‌خیز توجه بیشتر به مدیریت ریسک قبل از مدیریت بحران - مدیریت در انتخاب ارقام مناسب- مدیریت مناسب در تغذیه گیاهی-  راهکارهای مناسب در جهت کاهش ضایعات وارده- ارائه توصیه‌های فنی و ترویجی- احداث و ترمیم سیستم آب‌رسانی و زهکشی مناسب- احداث انهار اضطراری در مواقع خطر- انجام بیمه گروهی- بررسی و توجه بیشتر به حوزه‌های آبریز و مسیرها تا شالیزار- سازگاری کشاورزی و کشاورزان با مناطق سیل‌زده- تعمیر و لایروبی انهار، زهکش‌ها، سردهنه ها - بهره‌مندی از آببندانها و.......  از اهم موارد و مصوبات این نشست بود.

وی افزود:  جهت پیشبرد اهداف و نتایج مورد انتظار بررسی‌های گروه پژوهشگران مروج ارشد، همکاری و هماهنگی دستگاه‌ها و نهادهای دولتی برون سازمان مرتبط با موضوع ازجمله: ستاد بحران استانداری - سازمان آب منطقه‌ای- هواشناسی کشاورزی- موسسه تحقیقات برنج کشور و ... ضرورت دارد .

منشی‌زاده در خاتمه یادآوری کرد: تعداد پژوهشگر مروجان ارشد در سازمان تات در کل کشور 100 نفر تعیین‌شده که از این تعداد در استان گیلان، 4 نفر از محققین معین که 3 نفر از موسسه تحقیقات برنج کشور و 1 نفر از مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان هستند.

 
روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان