• امروز: 1399/05/15
  • آخرین بروزرسانی: 1399/05/14
نرخ تبدیل شلتوک به برنج مشخص شد

نرخ تبدیل شلتوک به برنج مشخص شد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت : براساس مصوبه ستاد تنظیم بازار گیلان اجرت تبدیل شلتوک به برنج در سال زراعی 99 شالیکوبی ها به 2 صورت نرخ ریالی و جنسی محاسبه می شود.


به گزارش روابط عمومی سازمان؛  مهندس درجانی با بیان اینکه طبق تصویب ستاد تنظیم بازاراجرت شالیکوبی ها به دو صورت ریالی و جنس پرداخت میشود افزود : صاحبان شالیکوبی های درجه یک مدرن می توانند بر اساس نرخ ریالی بابت خشک کردن و تبدیل هر کیلو گرم شلتوک به برنج سفید 6000 ریال یا به ازای تبدیل شلتوک به 100 کیلو گرم برنج سفید 3 کیلوگرم برنج سفید از شالیکاران دریافت کنند.

وی با اشاره به اینکه پرداخت نرخ ریالی یا جنسی بر اساس اختیار و تمایل کشاورز انجام می شود ادامه داد: برای کارخانه داران درجه دو سنتی نرخ ریالی بابت خشک کردن و تبدیل هر کیلو گرم شلتوک به برنج سفید 5500 ریال و یا به ازای تبدیل شلتوک به 100 کیلو گرم برنج سفید 2.75 کیلوگرم برنج سفید می باشد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان دریافت اجرت جنسی از نیم دانه و دانه مرغی را ممنوع اعلام کرد و اظهار داشت: کلیه محصولات جانبی مانند سبوس و فل و... در اختیار کشاورزان می باشد و وزن کردن شلتوک در بدو ورود این محصول به شالیکوبی ها الزامی و دریافت اجرت بر اساس  وزن شلتوک خواهد بود.
وی با بیان اینکه  کارخانه داران موظف هستند 30 روز بعد ازتحویل شلتوک کشاورزان آن را به برنج تبدیل و در این مدت محصول شان را در برابر حوادث طبیعی بیمه کنند، خاطر نشان کرد: صاحبان شالیکوبی ها بعد از وزن کردن شلتوک و همچنین دریافت حق العمل کاری باید به شالیکاران قبض رسید بدهند.

مهندس درجانی در پایان گفت: شالیکاران می توانند هرگونه تخلف در روند تبدیل شلتوک به برنج در شالیکوبی ها را با شماره تلفن 124 تعزیرات حکومتی و یا تعاونی شالیکوبی شهرستان یا اتحادیه استان اعلام کنند.

 

روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی گیلان