• امروز: 1399/04/25
  • آخرین بروزرسانی: 1399/04/24
افزایش تولید محصولات کشاورزی در گیلان با استفاده حداکثری از منابع آب و خاک

افزایش تولید محصولات کشاورزی در گیلان با استفاده حداکثری از منابع آب و خاک

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی گیلان، مهندس«درجانی» در نشست با مدیرکل دفتر آب ‌و خاک وزارت جهاد کشاورزی که امروز (چهارشنبه، ۳٠ اردیبهشت) برگزار شد به اختصاص اعتبار ۸۸۰ هزار میلیون ریالی برای بهسازی آببندان های استان از دو محل استانی و ملی در سال ۹۸ اشاره کرد و گفت: با این اعتبارات تخصیص یافته عملیات بهسازی و لایروبی تعداد 71 پهنه آببندان به مساحت حدود 1200هکتار در سطح شهرستان های استان با پیشرفت فیزیکی بالغ بر 45 درصد در حال انجام است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان همچنین اظهار کرد: در اجرای تجهیز و نوسازی اراضی شالیکاری استان از منابع ملی با اعتباری بالغ بر۲۶٠ هزارو ۷۰۳ میلیون ریال برای ۲۲ پروژه در سطح شهرستان های گیلان هزینه شده است که تاکنون ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

مدیرکل دفتر امور آب ‌وزارت جهاد کشاورزی نیز در این نشست با بیان اینکه استان گیلان با توجه به اینکه از نظر منابع آبی محدودیتی ندارد گفت: استان گیلان در راستای تحقق شعار سال«جهش تولید» می تواند نسبت به سایر استان‌های کشور که به‌ شدت در معرض خشک‌سالی بوده‌اند و محدودیت آبی در آن‌ها وجود دارد، با استفاده حداکثری از منابع آب‌وخاک شاهد افزایش تولید محصولات کشاورزی به‌خصوص برنج باشد.

دکتر «سرافرازی» با اشاره به برنامه‌ریزی که در این خصوص در وزارت جهاد کشاورزی انجام شده است بیان داشت: در وزارت جهاد کشاورزی به‌خصوص در بحث آب‌بندان ها، نوسازی اراضی شالیزاری و بحث زهکشی برنامه‌ریزی جدی برای سال جاری صورت گرفته است.

وی افزود: این اقدامات با توجه به محدودیت کشت برنج به دلیل کمبود منابع آبی در ۱۷ استان کشور ایجاد شده است و متمرکز کردن کشت آن در استان‌های گیلان و مازندران، طرح‌های زهکشی و آب‌بندان ها برای افزایش تولید کشت برنج و جبران عدم کشت آن در سایر استان‌ها برای ما بسیار اهمیت دارد.

مدیرکل دفتر امور آب‌ وزارتخانه با اشاره به اینکه در سنوات گذشته هم، نوسازی آب بندان ها و زهکشی به‌صورت پراکنده در استان‌های گیلان و مازندران انجام می‌شد اظهار کرد: برنامه‌ای که داریم یک پکیج فنی و بسیار کامل در راستای اهداف افزایش تولید است که امیدواریم با عملیات زیربنایی مؤثر بتوانیم به این مهم دست‌یابیم.

دکتر سرافرازی همچنین اجرای طرح‌های زهکشی را عامل افزایش کشت دوم از جمله کلزا دانست و گفت: این از اهدافی است که در استان گیلان دنبال می‌کنیم زیرا استان گیلان در این حوزه استان مستعدی برای ارتقا این نوع کشت است.

وی با اعلام اینکه یک میلیارد متر مکعب آب با کیفیت در خارج از فصل زراعی به دریا می‌ریزد بیان کرد: بخشی از این آب‌ها را در بالا دست با آب‌بندان ها و سدهای لاستیکی می‌توانیم حفظ کنیم تا علاوه بر استفاده از آن در زراعت به خصوص در کشت دوم، در مواقع کم‌آبی و در زمانی که بارندگی کمتر است و نیاز به آبیاری داریم از طریق این منابع آبی بتوانیم این آب را تأمین کنیم.

روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی گیلان