• امروز: 1399/03/11
  • آخرین بروزرسانی: 1399/03/10
ارزش تولید ناخالص عشایر استان گیلان به ۲هزار ۶۹۰ میلیارد ریال رسید

ارزش تولید ناخالص عشایر استان گیلان به ۲هزار ۶۹۰ میلیارد ریال رسید

ارزش تولید ناخالص عشایر استان گیلان به ۲ هزار 690 میلیارد ریال رسید

رئیس اداره امور عشایری گیلان با اشاره به اینکه کوچ دامداران گیلانی از قشلاق به ییلاق هر سال از اواسط  فروردین آغاز می شد گفت: اما، امسال به دلیل سرمای هوا این کوچ با یک ماه تاخیر، از امروز آغاز شد.
 
به گزارش روابط عمومی سازمان؛ مهندس «هادی زاده» ارزش ناخالص تولیدات عشایر گیلان را ۲هزار و ۶۷۰ میلیارد ریال دانست و اظهار کرد: عشایر سالانه ۳هزار و ۳۴۰ تن گوشت قرمز به ارزش ۲ هزار و ۳۳۰میلیارد و ۶ هزار و ۳۴۰ تن شیر و لبنیات به ارزش 190 میلیارد ریال و انواع کرک، پشم، گلیم و جاجیم به ارزش ۷ میلیارد ریال تولید می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه شهرستان تالش و رضوانشهر بیشترین جمعیت عشایری استان گیلان را دارند افزود: جامعه عشایر استان گیلان در کنار جامعه شهری و روستایی دارای سابقه طولانی در تاریخ و فرهنگ این مرزو بوم هستند.

مدیر امور عشایر استان گیلان به تولیدات دامی و دارا بودن ۷۵۶ هزار رأس دام توسط عشایر استان اشاره و اظهار کرد: آن‌ها در تأمین بخشی از نیازهای غذایی و صنایع‌دستی جامعه و همچنین در حفاظت از عرصه‌های منابع طبیعی و محیط‌زیست نقش مؤثری دارند.

هادی زاده با اشاره به برنامه اداره امور عشایر در این حوزه گفت: شناسایی امکانات و پتانسیل‌های بالقوه در مناطق عشایری، مطالعه مناطق مستعد توسعه مناطق عشایری، بررسی و تعیین احتیاجات عشایر در مناطق عملیاتی در زمینه علوفه، تولیدات کشاورزی، آب آشامیدنی، آب مورد نیاز دام و خدمات عمرانی و امور زیر بنایی، فراهم نمودن تسهیلات لازم به‌منظور اعمال وام از طریق بانک‌های عامل و صندوق حمایتی از جمله این برنامه‌های این اداره است.

 

روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی گیلان