• امروز: 1399/05/21
  • آخرین بروزرسانی: 1399/05/21
ضرورت توجه به توصیه های فنی سازمان جهاد کشاورزی در پی سرمای شدید در گیلان

ضرورت توجه به توصیه های فنی سازمان جهاد کشاورزی در پی سرمای شدید در گیلان

درجانی با تاکید بر هشدارهای هواشناسی، بر مراقبت از محصولات دامی و کشاورزی تاکید کرد و گفت: سازمان کشاورزی گیلان علاوه بر ارایه تـوصیه های فنی اقدام به تامین سوخت جایگزین واحد دام و طیور کرده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی گیلان، «علی درجانی» با توجه به شدت بارش برف بخصوص در مناطق جلگه ای و ارتفاعات استان بر ضرورت توجه به هشدارهای هواشناسی و مراقبت از محصولات دامی و کشاورزی تاکید کرد.

رییس سازمان جهادکشاورزی گیلان گفت: این سازمان علاوه به ارایه توصیه های فنی، اقدام به تامین سوخت جایگزین واحدهای دام و طیور با هماهنگی شرکت فرآورده های نفتی کرده است.

وی همچنین بیان کرد: اقلام جیره غذایی (ذرت و سویا) مورد نیاز تعاونی های مرغداران و زنجیره های تولید گوشت مرغ و نیز تامین جو مورد نیاز تعاونی های دامداران و کارخانجات خوراک دام فراهم شده است.

درجانی با اشاره به اینکه اگر واحد تولیدی با کمبود نهاده مواجه باشند می توانند با مراجعه به مدیریت جهاد کشاورزی پیگیری های لازم را معمول دارند، افزود: برای جلوگیری از خطرات ناشی از سرما و یخبندان تولیدات گیاهی نیز باغداران و کشاورزان می بایست به توصیه های سازمان کشاورزی توجه کنند.

وی عدم تخلیه برف از روی درختان را به جهت حفاظت درختان برای جلوگیری از یخبندان مستقیم مهم دانست و تصریح کرد: آبیاری درختان تا ۴۸ ساعت قبل از بروز سرما به مقاومت درخت کمک می کند ضمن اینکه به منظور حفاظت درختان از طریق پاشیدن آب روی شکوفه درختان با استفاده از روش آبیاری بارانی میتوان تاثیر گذار بود.

درجانی گفت: آتش زدن کاه، کلش، لاستیک و سرشاخه های هرس شده و... با ایجاد دود در محیط باغ باعث کاهش احتمال خسارت به درختان می شود و بهتر است کاه و کلش دارای رطوبت بوده تا ایجاد دود کرده و از شعله ور شدن آتش در سطح باغ جلوگیری شود.

وی ادامه داد: در زمان بروز تنش و بلافاصله بعد از یخبندان هیچگونه محلول پاشی تغذیه ای توصیه نگیرد و حفاظت درختان از طریق گرم کردن هوای باغ با استفاده از بخاری های باغی متحرک در باغ و استفاده از سوخت های جامد و... انجام شود. درجانی با بیان اینکه کشاورزان می بایست تمهیدات لازم برای جلوگیری از یخ زدگی مخازن داخل گلخانه (مخازن آب، سوخت، تغذیه) را از قبل در نظر بگیرند، افزود: حضور دایم نگهبان و مسئول فنی جهت کنترل سیستم حرارتی و روشنایی در واحد تولیدی در شب های برفی و یخبندان، برف روبی مداوم به منظور جلوگیری از انباشت بار برف در گلخانه های سنتی و چوبی و پیش بینی تمهیدات مناسب برای جلوگیری از یخ زدگی از دیگر اقداماتی است که کشاورزان با توجه به تجربه به بارش های شدید برف در استان و سرما زدگی باید رعایت کنند.

روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی گیلان