• امروز: 1399/11/03
  • آخرین بروزرسانی: 1399/10/30
هشدار به باغداران و مرغداران در پی کاهش شدید دما در استان

هشدار به باغداران و مرغداران در پی کاهش شدید دما در استان

در پی کاهش شدید دما در استان؛ هشدار به باغداران برای برداشت و نگهداری از محصولات کشاورزی

معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان با خبر کاهش شدید دمای هوا در استان گیلان به کشاورزان توصیه کرد تا به هشدارهای هواشناسی توجه داشته باشند.
به گزارش روابط عمومی سازمان؛ مهندس الماسی گفت: پیش‌بینی‌شده در روزهای آینده با احتمال کاهش شدید دمای هوا در استان گیلان مواجه شویم.

وی با تاکید بر اینکه باغداران در اسرع وقت نسبت به برداشت محصولات درختی قبل از بارش برف اقدام کنند، افزود: به‌منظور جلوگیری از ترک‌خوردگی تنه درختان، سفید کردن تنه درختان از محل طوقه با دوغاب آهک( 4 کیلوگرم در یک بشکه 200 لیتری) با کائولین 2% توصیه می‌شود.

وی در خصوص تاج نهال‌های تازه کشت‌شده نیز توصیه کرد تا کشاورزان از پوشش پلاستیکی استفاده کنند و ادامه داد: آبیاری درختان تا ۴۸ ساعت قبل از بروز سرما به مقاومت درخت کمک می‌کند.

مهندس الماسی اضافه کرد: به‌منظور حفاظت درختان از طریق پاشیدن آب روی شکوفه آنان بهتر است از روش آبیاری بارانی استفاده شود.

وی همچنین به گرم نگه‌داشتن محیط باغ توسط آتش زدن پلاستیک، کاه و کلش و یا وسایل گرمایشی متحرک تأکید کرد و ادامه داد: در زمان بروز تنش و بلافاصله بعد از یخبندان هیچ‌گونه محلول‌پاشی تغذیه‌ای توصیه نمی‌شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی تعبیه و راه‌اندازی موتور برق اضطراری و اطمینان از کارکرد صحیح آن قبل از وقوع سرما و یخبندان را از کارهای مهم دیگر در این شرایط برشمرد و خاطر نشان کرد: ذخیره‌سازی سوخت مایع در واحدهای گازسوز و تمهیدات لازم برای جلوگیری از یخ‌زدگی مخازن داخل گلخانه از نکاتی است که نباید فراموش شود.

همچنین در پی کاهش شدید دما در استان؛ معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی گیلان با خبر کاهش شدید دمای هوا در استان به مرغداران توصیه کرد تا به هشدارهای هواشناسی توجه داشته باشند.
مهندس علی اکبر نژاد گفت: در پی کاهش شدید دما به اطلاع مرغداران میرساند باتوجه به اطلاعیه سازمان هواشناسی مبنی بر برودت و کاهش محسوس دما(10تا15درجه سلسیوس) طی عصرجمعه تااواخروقت شنبه وبارش برف و یخبندان تا اواسط هفته، تمهیدات لازم درخصوص برف روبی سقف سالنها و تهیه سوخت دوم برای واحدهای گاز سوز بعمل آید.