• امروز: 1399/07/09
  • آخرین بروزرسانی: 1399/07/07
تولید سالانه بیش از 2میلیون اصله نهال در نهالستان‌های استان گیلان

تولید سالانه بیش از 2میلیون اصله نهال در نهالستان‌های استان گیلان

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان گیلان بیان نمود سالانه بیش از دو میلیون اصله نهال در نهالستان های  استان گیلان تولید می شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان، مهندس درجانی با بیان اینکه سالیانه بیش از 2 میلیون اصله نهال در نهالستان های استان تولید می شود، اظهار کرد: از این تعداد نهال تولیدی حدود  600 هزار اصله دارای شناسه (لیبل) می باشند.

وی گفت: این میزان نهال در 14 نهالستان و با توزیع جغرافیای 7 شهرستان که دارای مجوز از موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال تولید می شود.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان گیلان در ادامه گفت:  احداث باغهاي سالم، يكنواخت و اقتصادي زماني ميسر مي­شود كه زمينه­ هاي لازم براي توليد نهال سالم و داراي اصالت ژنتیکی و مطابق با استانداردهاي مصوب فراهم شود. نهال مرغوب و استاندارد يكي از مهمترين نهاده ها براي اجراي سياست هاي كلان توسعه صنعت باغباني و ايجاد باغات يكنواخت با افزايش كمي و كيفي است كه موجب كاهش هزينه هاي توليد در دراز مدت مي شود.

وی گفت: نهال شناسه دار گوياي اصالت، سلامت و استاندارد بودن است كه تحت نظارت موسسه تحقيقات ثبت و گواهی بذر و نهال کشور توليد می‌شود. در حال حاضر، تائید سلامت نهال توسط سازمان حفظ نباتات و با نظارت کلینیک‌های گیاه‌پزشکی در سطح استان صورت می‌گیرد.

مهندس درجانی افزود: نهالستان‌های مورداشاره به تولید نهال میوه‌های سردسیری و گرمسیری شامل هسته‌دار، دانه‌دار، دانه‌ریز و خشک و نهال توت اصلاح‌شده کی موجی به فعالیت مشغول هستند.

وی همچنین در ادامه با اشاره به اینکه مهم‌ترین نهاده در صنعت نوغانداری تأمین نهال توت اصلاح‌شده و تولید تخم نوغان موردنیاز برای پرورش کرم ابریشم است اذعان داشت در سال زراعی 97-98 تعداد 164240 اصله نهال توت اصلاح‌شده در استان گیلان تولیدشده و در بین 18 استان در کشور توزیع گردید. یارانه تولید نهال توت از سوی معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی تأمین و نهال به‌صورت رایگان در اختیار باغداران قرار گرفت.

رئیس سازمان افزود سالیانه بالغ‌بر 7 میلیارد ریال یارانه نهال در توسعه باغات مثمر و غیر مثمر، گیاهان دارویی و خصوصاً توسعه باغات در اراضی شیب‌دار به باغداران پرداخت‌شده است. امسال نیز در این راستا بالغ‌بر 4100 میلیون ریال اعتبار یارانه نهال به استان تخصیص‌یافته که برنامه‌ریزی‌های لازم در جهت اعطای یارانه نهال به متقاضیان احداث باغ در حال انجام است.

باغداران و متقاضیان احداث باغ می‌توانند به مدیریت‌های جهاد کشاورزی شهرستان مراجعه نمایند.

روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی گیلان

همراه ما در پیام‌رسان سروش باشید          https://sapp