• امروز: 1399/04/22
  • آخرین بروزرسانی: 1399/04/21
صنعت چای یکی از بازوان کشاورزی استان

صنعت چای یکی از بازوان کشاورزی استان

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان: یکی از ظرفیت‌های بزرگ بخش کشاورزی در استان که می‌توان آن را یکی از بازوهای کشاورزی استان نامید صنعت چای است.

به گزارش روابط عمومی سازمان، مهندس درجانی ضمن تشکر از مجموعه  مدیران جهاد کشاورزی و سازمان چای کشور که با ترکیبی مناسب از هر دو سازمان جلسه را تشکیل دادند و همچنین  تشکل‌های حاضر در جلسه گفت: باید این جلسات را علاوه بر کمیته‌های فنی که در راستای آن تشکیل می‌شود به‌صورت مستمر در شهرستان‌ها، سازمان چای و سازمان جهاد کشاورزی داشته باشیم.

وی با ارائه پیشنهاد تشکیل چند کمیته برای پیگیری مصوبات و ارائه گزارش‌هایی در این جلسه بیان داشت: مهم‌ترین کمیته که می‌توانیم تشکیل دهیم کمیته حمایتی و پشتیبانی است تا حمایت و پشتیبانی از مجموعه‌هایی که برای تأمین نهاده‌ها و همین‌طور سیستم مجموعه آبیاری تحت‌فشار مشغول به فعالیت هستند  را در دستور کار خود قرار دهد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی افزود: کمیته دیگر در بحث توسعه بازرگانی تشکیل شود تا بتوانیم با بررسی قوانین و مقررات مربوط به بازرگانی چای و  نقد و بررسی آن‌ها  پیشنهاد لایحه‌ای برای اصلاح قوانین به نفع توسعه این صنعتت را داشته باشیم.

مهندس درجانی با اشاره به انحلال سازمان چای و تشکیل مجدد آن در سال 88 عنوان کرد: به نظرم تصمیم‌گیری تصمیم سازان چه در بخش تحقیقات چه در بخش اداری چه در بحث پشتیبانی سازمان را دچار آسیب کرده است.

وی بابیان اینکه  سازمان چای امروز نیاز دارد سرپنجه‌هایی در روستاها و بخش‌ها و کارشناسان و همچنین اعتبارات لازم را داشته باشد افزود: سازمان چای امروز یک پیکره نیمه‌جان است که با چنگ و دندان و همتی که همکاران ما در سازمان دارند سرپا مانده است

مهندس درجانی با اشاره به اینکه مسئولین استانی هم آمادگی همراهی برای تقویت سازمان چای رادارند اظهار داشت: سازمان جهاد کشاورزی تمام‌قد با بهره‌گیری از تمام ظرفیت‌هایش برای احیا این صنعت آمادگی دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی یکی از نیازهای امروز سازمان چای را در حوزه پژوهش و ترویج دانست و گفت:  سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی با توجه به نقش این عرصه باید ازنظر منابع اعتباری این صنعت را بیشتر در نظر داشته باشد.

وی افزود: تا زمانی که بتوانیم دغدغه اعتباری در حوزه پژوهشی سازمان چای را  برطرف کنیم همه دستگاه‌های استان در بخش کشاورزی کمک می‌کنیم تا با پژوهش‌هایی کاربردی و مسئله محور در بخش‌های فنی و اقتصادی به این سازمان یاری‌رسانیم.

مهندس درجانی با اشاره به اهمیت فراهم کردن زیرساخت‌های لازم برای توسعه صنعت چای ادامه داد: ما برای زیرساخت توسعه باغات چای یک برنامه که پیش‌شرط آن داشتن اطلاعات و آمار دقیق و مستندسازی‌های درست است باید داشته باشیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی یکی از زیرساخت‌های صنعت چای را گسترش باغات و تأمین نهال‌ها معرفی کرد و افزود: یارانه نهال که دولت اختصاص می‌دهد به‌صورت ویژه در حوزه چای باید دیده شود.

مهندس درجانی یکی از مشکلات کشاورزان در حوزه چای را انتقال آب دانست و عنوان کرد: در جلساتی که برای آبیاری تحت‌فشار برگزار می‌شود یک نماینده از سازمان چای حضورداشته باشد تا بتواند پیگیری‌های لازم را برای برطرف کردن این مشکل انجام دهد.

وی یکی دیگر از مشکلات کشاورزان را عدم اطلاع دقیق برای استفاده از کودهای کشاورزی دانست و گفت: باید مرکز پژوهش‌ها نتیجه تحقیقات خود از نوع کود مناسب و میزان صحیح استفاده از آن را در اختیار کشاورزان قرار دهد.

مهندس درجانی تأکید کرد: با بازنگری و اقدامات فرهنگی و ترویجی می‌توانیم حوزه چای را بسیار تقویت کنیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی بابیان اینکه تا لحظه‌ای که ساختار تقویت‌شده سازمان چای در کشور ابلاغ شود، گفت: همه کارشناسان ما که  در پهنه‌ها مستقر هستند می‌توانند عوامل اجرایی سازمان چای باشند.

 مهندس درجانی با اشاره به اینکه یکی از اقدامات مؤثر تحت عنوان سامانه جامع پهنه‌بندی توسط مجموعه معاونت برنامه‌ریزی وزارت خانه انجام‌شده، اظهار کرد: در این طرح از ظرفیت کارشناسان پهنه برای مستندسازی و همین‌طور ایجاد شناسنامه برای تولیدکنندگان و کشاورزان استفاده‌شده است.

وی یکی از برنامه‌های مؤثر برای حوزه جای را اقدام مشابه سامانه جامع پهنه دانشت و افزود این طرح در استان انجام شد و امروز ما آمار دقیقی از سطح زیر کشت محصولات به‌خصوص محصولات استراتژیک و همچنین از بهره‌برداران و حتی صبغه کشت آن‌ها داریم.

مهندس درجانی تأکید کرد: اگر ما آمار و اطلاعات صحیحی داشته باشیم می‌توانیم برنامه‌ریزی درستی انجام دهیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خط قرمز این سازمان را زمین‌های شالیزاری و باغات چای دانست و گفت: می‌دانیم باید کشاورزی توجیه اقتصادی داشته باشد و ما هم امروز تمام تلاشمان را برای ارتقا هر چه بیشتر اقتصاد خانوارهای کشاورزان در دستور کارداریم اما تا جاییکه بتوانیم تا رسیدن به اهداف خود جلوی تبدیل اراضی کشاورزی را می‌گیریم.

مهندس درجانی صندوق چای را یکی از الگوهای موفق در صندوق‌های موجود در سطح کشور دانست و  بیان داشت: مکانیزاسیون باغات چای که امروز صندوق در حال پیگیری آن است و با اعطای تسهیلات به کشاورزان گام مؤثری در این جهت برداشته امیدواریم باهمت سایر دستگاه‌ها تسریع شود.

وی لازم دانست در شهرستان‌ها علاوه بر مروجین، محققین معین وجود داشته باشد بیان کرد: یکی از کارهای محققین می‌تواند مسئله چای باشد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی افزود: محققین در روزهای از پیش تعیین‌شده در اداره جهاد کشاورزی شهرستان‌ها مستقر شوند و با کشاورزان صحبت کنند و ضمن اینکه انتقال دانش را به باغداران داشته باشند مشکلات آن‌ها را منتقل کنند تا پیگیری‌های لازم صورت پذیرد.

روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی گیلان

صنعت چای یکی از بازوان کشاورزی استانصنعت چای یکی از بازوان کشاورزی استانصنعت چای یکی از بازوان کشاورزی استان