• امروز: 1399/03/12
  • آخرین بروزرسانی: 1399/03/12
طیور بومی سهم بیشتری در تولید تخم مرغ دارند

طیور بومی سهم بیشتری در تولید تخم مرغ دارند

مدیر امور طیور سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: سهم طیور بومی در تولید تخممرغ استان بیشتر از طیور صنعتی است.

مهندس چایچی با بیان اینکه در سالجاری 14800 تن تخممرغ در گیلان تولید شده است، گفت: سهم طیور بومی گیلان در تولید تخممرغ بسیار زیادتر از طیور صنعتی است به طوری‌که از این مقدار تخممرغ تولیدی 11800 تن از طریق طیور بومی و بالغ بر سه هزار تن از طیور صنعتی تولید شده است.

وی افزود: در گیلان فقط یک واحد تخمگذار با ظرفیت ۳۶ هزار قطعه وجود دارد و سالانه ۶۵۳ تن تخم‌مرغ توسط آن تولید و روانه بازار مصرف می‌شود که این واحد در شهرستان رودبار فعالیت میکند.

وی تصریح کرد: از آنجایی که گیلان از استانهای زمستانگذرانی پرندگان مهاجر است و احتمال بروز آنفلوآنزای پرندگان در برخی از فصول سال وجود دارد، احداث مرغداری تخمگذار در این استان از ریسک بالایی برخودار است.

وی افزود:  در حال حاضر سهم بالایی از مرغ مورد نیاز بازار بزرگ تهران توسط استان گیلان تامین می‌شود که این امر نشان‌دهنده جایگاه مهم این استان در این حوزه است و همچنین گیلان از واحدهای صنعتی فراوان مرغداری در خصوص تولید مرغ اجداد و گوشتی برخوردار است.

مدیر امور طیور سازمان جهاد کشاورزی گیلان تصریح کرد: اغلب روستاییان گیلان از مرغهای بومی نگهداری میکنند و این کار به افزایش درآمد خانوارهای روستایی کمک موثری می کند. بیشترین تخممرغ بومی گیلان در شهرستان های املش، سیاهکل، لنگرود، صومعه سرا، رشت، لاهیجان، شفت و فومن تولید میشود.

وی با اشاره به اینکه تخممرغ بومی از بازار پسندی بیشتری نسبت به تخممرغ روز در گیلان برخودار است، خاطرنشان کرد: تخممرغهای بومی گیلان علاوه بر خود مصرفی در خانوارهای روستایی در بازارهای هفتگی شهرستان ها نیز به فروش می رسند.

مهندس چایچی خاطرنشان کرد: سالجاری نسبت به سال گذشته شاهد افزایش حدود ده درصدی تولید تخممرغ بومی در استان هستیم و برنامه داریم میزان تولید تخممرغ بومی گیلان افزایش یابد.

وی گفت: تخممرغهای بومی به دلیل سالم و مغذی بودن گرانتر از تخممرغ های صنعتی در استان به فروش میرسند و اخیرا مردم به خرید این نوع از تخممرغها تمایل بیشتری نشان میدهند. 98/8/13

روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی گیلان

همراه ما در پیام رسان سروش باشید          https://sapp.