• امروز: 1399/03/12
  • آخرین بروزرسانی: 1399/03/12
۲۱۰۰۰ تن تخم‌مرغ سال گذشته در گیلان تولید و روانه بازار شد

۲۱۰۰۰ تن تخم‌مرغ سال گذشته در گیلان تولید و روانه بازار شد

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: طبق آمارهای موجود در سال ۹۷ بالغ بر ۲۱ هزار تن تخم‌‌‌‌‌مرغ در گیلان تولید و روانه بازار مصرف شد.

مهندس علی‌ اکبرنژاد ایجاد و فراهم آوردن زیرساخت‌های لازم و افزایش سطح اتوماسیون واحدهای تولیدی را به عنوان یک اصل مورد تأکید قرار داد و اظهار داشت: در سال 97 و بر اساس اطلاعات و آمارهای موجود بالغ بر 21 هزار تن تخم‌‌‌‌مرغ در استان گیلان تولید و روانه بازار مصرف شد.

وی با بیان اینکه این استان در بسیاری از حوزه‌های تولیدی استانی در کشور پیشتاز محسوب می‌شود عنوان کرد: در حال حاضر سهم بالایی از مرغ مورد نیاز بازار بزرگ تهران توسط استان گیلان تأمین می‌شود که این امر نشان‌ دهنده جایگاه مهم این استان در این حوزه است.

وی توسعه اتوماسیون در واحدهای تولید تخم‌‌‌‌مرغ را برای افزایش تولید و سطح بهره‌وری امری بسیار لازم و ضروری خواند و عنوان کرد: 70 درصد زیرساخت‌های تولید تخم مرغ در کشور باید به فناوری‌های روز و سامانه‌های اتوماسیون مجهز شوند تا علاوه برافزایش تولید امکان صادرات محصولات هم مهیا شود.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی گیلان در مورد واحدهای تولید تخم‌‌‌‌‌مرغ در استان‌های مختلف کشور نیز مطالبی را بیان کرد و تصریح کرد: این واحدها معمولاً در نواحی مرکزی کشور یعنی تهران، البرز، قزوین و یک‌بخشی هم در استان فارس و خراسان رضوی وجود دارند بنابراین افزایش این مراکز تولیدی در بسیاری از استان‌ها ضروری به نظر می‌رسد.

مهندس علی‌ اکبرنژاد با تأکید بر اینکه بسیاری از استان‌ها نیازمند افزایش تعداد واحدهای تولید تخم مرغ هستند اظهار داشت: در حال حاضر در استان گیلان یک واحد مرغ تخم‌گذار با ظرفیت 36 هزار قطعه وجود دارد و سالانه 653 تن تخم‌مرغ توسط آن تولید و روانه بازار مصرف می‌شود.

وی مجموع تولید تخم مرغ در استان گیلان در سال 97 را 21 هزار تن دانست و گفت: سهم طیور بومی استان در تولید تخم مرغ بسیار زیادتر از طیور صنعتی است به طوری‌که از این مقدار تخم مرغ تولیدی سال 97 حدود 18 هزار تن از طریق طیور بومی و بالغ بر 3 هزار تن از طیور صنعتی تولید شده است.

وی گیلان را یکی از استان‌های بسیار مهم تأمین مرغ بازار بزرگ تهران اعلام کرد و اظهار داشت: واحدها و شرکت‌های زنجیره‌ای بزرگ تولید مرغ در استان گیلان هم‌اینک علاوه بر پوشش نیازهای داخل استانی و صادرات به مراکز و شهرهای همجوار در حال حاضر سهم بسیار قابل توجهی از نیاز بازار تهران را نیز تأمین می‌کنند.

وی وضعیت مطلوب جوجه‌ریزی در سطح واحدهای تولیدی و مرغداری‌های استان گیلان را مورد تأکید قرار داد و خاطرنشان کرد: هر شب در کشتارگاه‌‌های استان گیلان بالغ بر 500 تن مرغ کشتار و آماده توزیع در بازار مصرف می‌شود بنابراین طبق این تفاسیر هیچ مشکلی در حوزه تولید مرغ در این استان وجود ندارد. 98/8/11

روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی گیلان

همراه ما در پیام رسان سروش باشید          https://sapp.