• امروز: 1398/09/23
  • آخرین بروزرسانی: 1398/09/21
اولین برداشت مکانیزه برنج استان گیلان در فومن 

اولین برداشت مکانیزه برنج استان گیلان در فومن 

اولین برداشت مکانیزه برنج استان گیلان با حضور سرپرست استانداری گیلان ، نماینده مردم فومن و شفت در مجلس شورای اسلامی ، رییس سازمان جهادکشاورزی و جمعی از مدیران و کشاورزان، در شهرستان فومن انجام شد.   
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی گیلان ، مهندس درجانی گفت: پیش بینی می شود طی سالجاری از 238 هزارهکتار اراضی شالیکاری استان بیش از یک میلیون و 200 هزار تن شلتوک (بیش از 750 هزارتن برنج سفید) استحصال شود.
وی با بیان اینکه ارقام برنجی که در استان کشت می شوند از نوع کیفی و مطرح در کشور  می باشد افزود:  استان از تولیدکنندگان عمده محصول برنج و بیش از 20 میلیون نفر در کشور از برنج گیلان استفاده می کنند.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی اظهار کرد: طی سالجاری بیش از 60 درصد اراضی استان مکانیزه نشاکاری شده  ونسبت به سال گذشته رشد 5 درصدی داشته است.
وی با اشاره به ورود انواع ماشین آلات نشاء ، سرمایه گذاری و تسهیلاتی که در این بخش تخصیص داده شده اذعان داشت: به دنبال توسعه کشت نشایی در استان با استفاده از ماشین آلات مکانیزه هستیم تا بتوانیم میزان بهره وری  تولید را افزایش دهیم.

مهندس درجانی ضمن امیدواری به برداشت ۷۱ درصد از محصول برنج توسط کمباین افزود: در این بخش نیز نسبت به سال زراعی گذشته ۶ درصد رشد داشتیم، که نقش مهمی در بهره وری عوامل تولید و کاهش هزینه برای کشاورزان و تولیدکنندگان به همراه دارد.
وی گفت:بمنظور استفاده بهینه از منابع پایه بویژه آب ، حدود 84 هزار هکتاراز اراضی شالیکاری طی سال های گذشته تجهیز و نوسازی شده و یکی از مصوبات خوب سفراخیر هیات دولت به استان گیلان ، دو سطح 10 هزار هکتاری از اراضی شالیکاری استان نیز تجهیز و نوسازی خواهدشد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی با بیان اینکه تجهیز و نوسازی اراضی کشاورزی نقش مهمی را در بهره وری تولید دارد، اظهار داشت:استان گیلان از این حیث در استان های شمالی رتبه اول را به خود اختصاص داده است. 98/4/29

روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی گیلان

همراه ما در پیام رسان سروش باشید           https://sapp.ir/jkgcrasht.ir