• امروز: 1398/09/23
  • آخرین بروزرسانی: 1398/09/21
 تولید  750 هزار تن برنج سفید با بهره گیری از شیوه های نوین و علمی /  ۲۰ هزار هکتار از شالیزارهای گیلان تجهیز و نوسازی می شوند

تولید 750 هزار تن برنج سفید با بهره گیری از شیوه های نوین و علمی / ۲۰ هزار هکتار از شالیزارهای گیلان تجهیز و نوسازی می شوند

رئیس سازمان جهادکشاورزی گیلان در شورای تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی استان از تولید750 هزار تن برنج سفید با بهره گیری از شیوه های نوین و علمی خبر داد


به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی گیلان؛ مهندس علی درجانی در شورای تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی استان گیلان با بیان اینکه در حوزه های مختلف تولیدات کشاورزی از لحاظ نوع محصولات تولیدی در کشور دارای جایگاه اول تا سوم هستیم،اظهار داشت: در این راستا بیش از ۸ موسسه تحقیقات بین المللی، ملی و استانی در گیلان مستقر است.


وی ادامه داد: هر موسسه تحقیقاتی در استان باید یک کار عمده را در حوزه تحقیق متقبل و متولی آن شود، پیشران باشد تا کشاورزان نقش و حضور محققین را در سفره های خود ببینند.


رئیس سازمان جهادکشاورزی گیلان با بیان اینکه اختصاص کشت برنج به استان های گیلان و مازندران وظیفه ما را سنگین تر کرده است، خاطرنشان کرد: در این راستا باید از دانش بیشتری در ارتقای کیفی و کمی تولید محصول بهره ببریم.


مهندس درجانی از اختصاص ۱۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار طی سفر اخیر ریاست محترم جمهور به استان گیلان خبر داد و گفت : برای اولین بار ۶۲۰ میلیارد تومان آن به بخش کشاورزی تخصیص یافته است.


وی بهره گیری از شیوه های نوین و علمی در تولید برنج را اقدامی برای کیفیت بخشی به این محصول عنوان کرد و تصریح نمود: در سال جاری ۷5۰ هزار تن برنج سفید با استفاده از شیوه های نوین و علمی استحصال خواهد شد.


رئیس سازمان جهادکشاورزی گفت: در استان ۲۳۸ هزار هکتار شالیزار وجود دارد که ۸۵ هزار هکتار آن تجهیز و نوسازی شده و ۲۰ هزار هکتار دیگر با مصوبه سفر ریاست جمهوری به گیلان در طرح تجهیز قرار گرفته است.


مهندس درجانی ادامه داد: یکی از الویت های استان کشت ثانویه است ، بیش از ۳۳۰ هزار هکتار از اراضی در استان بعد از کشت بیکار است، باید محصول مناسب برای کشت دوم معرفی شود.


وی با اشاره به میزان تاثیر گذاری موسسات تحقیقاتی و مراکز جهادکشاورزی در گیلان ،گفت: موسسات  باید رقم مناسب را در زمان مناسب تحویل کشاورز دهند تا به موقع کشت شود و مراکز جهادکشاورزی الگوی کشاوزان باشند.


رئیس سازمان جهادکشاورزی همچنین از افزایش 1000هکتاری شالیزارهای برنج در گیلان پس از افزایش قیمت محصول برنج خبر داد و اظهار داشت: این افزایش کشاورز را  ترغیب به کشت زمین های رها شده خود کرده است.


مهندس درجانی استفاده از آب بندان ها و جلوگیری از هدر رفت آب را یکی از اهداف مهم سازمان بیان نمود و گفت: در این راستا ۵۰ پهنه از آب بندان ها در سالجاری بازسازی شده اند.


وی ادامه داد: اگر استفاده از آب بندان های سنتی بهینه شود بیش از 400 میلیون مترمکعب آب ذخیره می شود، علاوه بر آب رسانی به اراضی کشاورزی میتواند در آبزی پروی، اکوتوریسم و پرورش ماکیان اشتغال زایی کند.

 

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی گیلان؛ جلسه شورای تحقیقات،آموزش و ترویج کشاورزی گیلان با حضور دکتر محمودی معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی،دکتر بهمنی؛ رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور  برگزار شد.

 

همراه ما در پیام رسان سروش باشید           https://sapp.ir/jkgcrasht.ir