• امروز: 1398/09/23
  • آخرین بروزرسانی: 1398/09/21
برگزاری مراسم روز مزرعه ملی ابریشم در مرکز تحقیقات ابریشم کشور

برگزاری مراسم روز مزرعه ملی ابریشم در مرکز تحقیقات ابریشم کشور

به گزارش روابط عمومی سازمان؛ صبح روز چهارشنبه مراسم روز مزرعه ملی ابریشم در مرکز تحقیقات ابریشم کشور با حضور مهندس کوچکی نژاد؛نماینده محترم مردم رشت در مجلس شورای اسلامی، مهندس درجانی؛رئیس  سازمان جهاد کشاورزی گیلان و جمعی از مسئولین خانواده بزرگ جهاد کشاورزی  برگزار گردید.

رئیس مرکز تحقیقات ابریشم  کشور با بیان اینکه نقطه کلیدی اقتصاد و تولید، علمی کردن آن است افزود: با کمک مرکز تحقیقات و دانشگاه گیلان به 12 واریته جدید تخم نوغان با کیفیت و راندمان بالا دست پیدا کردیم.

دکتر صورتی با اشاره به اینکه توت غذای اصلی کرم ابریشم است عنوان کرد: در شرایط مطلوب به بیش از 2 میلیون اصله نهال اصلاح شده نیازداریم که در سال پیش رو 1میلیون اصله در دستور کار قرار گرفته است.

وی افزایش 55 درصدی توزیع تخم نوغان در 10 سال گذشته را موجب بالا رفتن 21 درصدی میزان تولید پیله تر ابریشم دانست و اظهار کرد: از 22 استان پرورش دهنده نوغان به 31 استان پروش دهنده ارتقا یافته ایم.

ایشان خاطرنشان کرد: سومین محصول با ارزش تولیدی استان،پیله ابریشم است.

رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور با بیان اینکه اتکای صنعت ابریشم به تولید داخلی نخ ابریشم از ۲۸ درصد در سال گذشته به ۴۳ درصد افزایش یافته گفت : با برنامه ریزی انجام شده در دوره ای ۵ ساله و با استفاده از ظرفیت های داخلی امکان تولید ۳۲۰۰ تن پیله ابریشم و خوداتکایی در این صنعت پیگیری می شود.

مهندس سروی افزود: در سال جاری، پرورش پاییزه کرم ابریشم در استان های مستعد  کشور برنامه ریزی شده و این موضوع با ۳۰۰ جعبه تخم نوغان آغاز خواهد گردید. 

وی گفت:در طرح اصلاح نژاد هیبرید هایی تجاری تولید کردیم که هر جعبه کرم ابریشم 2.5 تا 3 کیلو گرم افزایش تولید پیله تر را خواهیم داشت.

در خاتمه مهندس منشی زاده؛سرپرست مدیریت هماهنگی ترویج کشاورزی هدف از برگزاری روز مزرعه انتقال آخرین یافته های تحقیقاتی ابریشم به مروجین، کارشناسان و نوغانداری کل کشورعنوان نمود.

به گزارش روابط عمومی سازمان؛ این مراسم با همکاری سازمان جهاد کشاورزی استان، مرکز توسعه نوغانداری کشور،مرکز تحقیقات ابریشم کشور و با دبیری مدیریت هماهنگی ترویج کشاورزی برگزار شد. 98/4/26
روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی گیلان
همراه ما در پیام رسان سروش باشید          
 https://sapp.ir/jkgcrasht.ir