• امروز: 1398/07/27
  • آخرین بروزرسانی: 1398/07/24
گیلان پیشرو در طرح تجهیز و نوسازی شالیزار‌ها

گیلان پیشرو در طرح تجهیز و نوسازی شالیزار‌ها

مشاور وزیر جهاد کشاورزی در رشت اعلام کرد: ۶۰ درصد طرح تجهیز و نوسازی شالیزار‌های استان‌های شمالی در گیلان اجرا شد.

مجری طرح‌های شالیزاری کشور گفت: طرح تجهیز و نوسازی شالیزار‌ها یکی از مهمترین طرح‌های وزارت جهاد کشاورزی در استان‌های شمالی است.
آقای عظیمی یکی از راهکار‌های افزایش تولید برنج را طرح تجهیز و نوسازی شالیزار‌ها دانست و افزود: این طرح تاکنون در حدود ۱۳۵ هزار هکتار از شالیزار‌های شمال کشور اجرا شده که ۸۵ هزار هکتار معادل ۶۰ درصد آن در گیلان است.
وی با بیان اینکه برای ادامه اجرای طرح تجهیز و نوسازی شالیزار‌ها در گیلان حدود ۲۶ میلیارد تومان معادل ۵۵ درصد از اعتبارات ملی امسال به این استان اختصاص داده شد گفت : پیگیری‌های خوب مسئولان گیلان موجب شد تا ۱۰۰ میلیارد تومان بیشتر از اعتبارات ملی برای اجرای این طرح در سال ۹۸ پیش بینی شود.
مشاور وزیر جهاد کشاورزی، گیلان را یکی از استان‌های عمده تولید کننده  برنج دانست و افزود: اجرای طرح زیربنایی تجهیز و نوسازی شالیزار‌ها می‌تواند تاثیر زیادی در تولید برنج و حل مشکل آب گرفتگی اراضی در فصول پاییز و زمستان داشته باشد.

ایشان با بیان اینکه آب‌های مازاد باعث باتلاقی شدن شالیزار‌ها در دراز مدت می‌شود افزود: حدود ۱۸۰ هزار هکتار از شالیز‌های گیلان در فصل پائیز و زمستان دچار آبگرفتگی می شوند در حالیکه همین اراضی در فصول پیک مصرف ماه‌های تیر و مرداد دچار کم آبی می‌شود که با احداث زهکش در قالب طرح تجهیز و نوسازی این مشکل حل خواهد شد.
وی در ادامه به احیای آب بندان هم اشاره کرد و گفت: برای این کار موافقت نامه‌ای بین استانداران سه استان شمالی، وزارت جهاد کشاورزی و سازمان برنامه و بودجه منعقد شد. ۹۸/۴/۱۸

روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی گیلان
همراه ما در پیام رسان سروش باشید    https://sapp.ir/jkgcrasht.ir