• امروز: 1398/04/29
  • آخرین بروزرسانی: 1398/04/28
امنیت غذایی مولفه اصلی امنیت ملی است

امنیت غذایی مولفه اصلی امنیت ملی است

شامگاه دوشنبه مورخ 97/11/14 گفت و گوی ویژه خبری در صدا و سیمای مرکز گیلان با حضور مهندس درجانی ؛ رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان انجام شد.

در این گفت و گوی خبری مهندس درجانی ضمن اینکه یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی را خودکفایی کشور در زمینه محصولات استراتژیک دانست گفت: امروز بیش از ۸۵ درصد نیاز کشور به محصولات کشاورزی در داخل تامین می شود.

وی کل تولیدات محصولات کشاورزی در کشور را ۱۲۰ میلیون تن دانست و گفت : هرچند مساحت استان گیلان کمتر از 1 درصد بوده ولی تولید به بیش از ۳ درصد میرسد و همچنین ضریب خودکفایی کشور در زمینه محصولات کشاورزی را 85 درصد اعلام نمود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان کاهش هزینه‌های تولید را از سیاست‌های جدی وزارت جهاد کشاورزی دانست و عنوان کرد: یکی از دستاوردهای مهم انقلاب در حوزه کشاورزی یکپارچه سازی اراضی شالیزاری است که با هدف بهبود روند تولید برنج، کاهش مصرف آب و همچنین آسان شدن کشت برنج می باشد.

ایشان در زمینه تجهیز و نوسازی خاطرنشان کرد: ۸۵ هزارهکتار از اراضی استان تجهیز و نوسازی شده و 10هزار  هکتار کار مطالعاتی در شرف انجام می باشد.

ضمن اینکه در 1000 هکتار از شالیزارهای استان در سال جاری عملیات تجهیز و یکپارچه سازی انجام میشود.

مهندس درجانی با بیان اینکه در زمینه روش های نوین آبیاری تاکنون ۱۴ هزار هکتار آبیاری تحت فشار انجام شده عنوان کرد: شیوه نامه و تفاهم نامه ساماندهی آب بندانها بین وزارت جهاد کشاورزی و سازمان برنامه بودجه و استانداران استان های شمالی کشور تنظیم گردیده است.

در حال حاضر  ظرفیت کنونی آب بندانها حدود ۱۵۰ میلیون مترمکعب بوده که بعد از لایروبی و بهسازی این ظرفیت به بالای ۳۰۰ متر مکعب می رسد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی در خصوص ضریب مکانیزاسیون که از دستاوردهای انقلاب می‌باشد گفت: ضریب مکانیزاسیون در حال حاضر بیش از 1.85  اسب بخار در هکتار است در صورتی که در سال ۵۷  این رقم به کمتر از 0.7 اسب بخار در هکتار می‌رسید.

وی افزود:در حال حاضر نشاء مکانیزه برنج در اراضی شالیزاری به بالای ۵۴ درصد می‌رسد در صورتی که در اوایل انقلاب این رقم کمتر از ۵ درصد بوده است. همچنین در خصوص برداشت مکانیزه ۶۴ درصد از اراضی شالیزاری با دستگاه های مکانیزه برداشت می‌شود.

مهندس درجانی از وجود 90 بانک نشاء در استان گیلان خبر داد و گفت: در چند سال اخیر ۴۶۰۰ نشاء کار برنج، ۲۵۰۰ کمباین مخصوص برنج و ۳2۰۰ تراکتور ویژه شالیزار در بین بهره‌برداران توزیع شده است.

مهندس درجانی با بیان اینکه بیش از ۱۱ مرکز تحقیقاتی، ملی، منطقه‌ای و استانی در استان گیلان وجود دارد افزود: تبدیل دانش به ثروت در بخش کشاورزی از برنامه‌های اولویت ‌دار مراکز تحقیقاتی می باشد.

همچنین از۶۳ مرکز جهاد کشاورزی در استان خبر داد و گفت: کارشناسان پهنه در مراکز جهاد کشاورزی وظیفه انتقال دانش به عرصه های تولیدی را برعهده دارند که در حال حاضر بیش از 400  نفر از بهترین کارشناسان در مراکز جهاد کشاورزی در حال انجام فعالیت هستند.

ایشان سردخانه ها را یکی دیگر از سرمایه گذاری های ارزشمند انقلاب دانست و گفت: یکی از چالش های اصلی  محصولات کشاورزی،نگه داری پس از برداشت می باشد چرا که کاهش ضایعات کشاورزی برای ما حائز اهمیت است.

مهندس درجانی مدرن شدن شالیکوبی ها با هدف کاهش ضایعات برنج را یکی دیگر از اقدامات موثر وزارت جهاد کشاورزی برای افزایش درآمد کشاورزان دانست و گفت: ساماندهی مجدد و باز مهندسی فرآیندهای شالیکوبی برنج از دستاوردهای 40 ساله انقلاب بوده که با هدف کاهش ضایعات برنج و افزایش درآمد بهره برداران رابطه مستقیم دارد.در حال حاضر 1500 کارخانه شالیکوبی در استان گیلان وجود دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی ضمن اینکه گیلان را قطب تولید مرغ در کشور دانست در زمینه گوشت قرمز، تولید عسل و شیر گفت: تولید گوشت قرمز در اوایل انقلاب حدود 16هزار تن بوده که در حال حاضر بالغ بر 27 هزار تن می باشد.همچنین تولید گوشت مرغ حدود 4هزار تن بوده که در حال حاضر به 155هزار تن می رسد و خاطرنشان کرد: در تولید شیر و عسل نیز پیشرفت چشمگیری داشتیم.
مهندس درجانی در خصوص سیاست های حمایتی دولت نیز گفت: فعالیت کشاورزی یک فعالیت با ریسک بالاست و دولت در این زمینه با سیاست های حمایتی از جمله تامین به موقع تسهیلات،حمایت از خسارت دیدگان  و گسترش بیمه محصولات کشاورزی و دامی سعی در حمایت بیشتر تولید کنندگان بخش داخلی است.ایشان 57 نوع محصول کشاورزی را تحت پوشش بیمه محصولات کشاورزی عنوان کرد.

در خاتمه رئیس سازمان جهاد کشاورزی از افتتاح 81 پروژه عمرانی،تولیدی _خدماتی در استان خبر داد و گفت از این تعداد 33 پروژه عمرانی و 48 پروژه تولیدی _خدماتی در بخش های آب و خاک و امور فنی و مهندسی،تولیدات گیاهی،تولیدات دامی و صنایع تولیدی و غذایی در ایام الله دهه فجر افتتاح می شود.

لینک مصاحبه مهندس درجانی در گفتگوی ویژه خبری:
    http://www.telewebion.com/episode/1971429
97/11/15
روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان