• امروز: 1398/04/29
  • آخرین بروزرسانی: 1398/04/28
30 هزار راس جمعیت گاومیش گیلان تا پایان برنامه ششم

30 هزار راس جمعیت گاومیش گیلان تا پایان برنامه ششم

سرپرست معاونت بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی گیلان گفت: طبق برنامه‌ریزی در قانون ششم توسعه، آمار گاومیش در گیلان تا پایان این برنامه باید به 30 هزار راس برسد .
میرحجت علی اکبرنژاد گفت: جمعیت دام گیلان حدود 400 هزار راس که بیش از 18هزار راس این دامها گاومیش هستند .
وی افزود: گیلان پس از استان‌های خوزستان، آذربایجان غربی و شرقی، اردبیل و مازندران در جایگاه ششم پرورش گاومیش قرار دارد.
علی اکبرنژاد با اشاره به اینکه مناطق بسیاری در حاشیه رودخانه های گیلان، مستعد ایجاد واحدهای صنعتی گاومیش است، ادامه داد: برنامه داریم،همچنان بانی افزایش جمعیت این دام برتر هزاره سوم باشیم .
وی با بیان اینکه تعاونی گاومیش داران گیلان در شهرستان رضوانشهر فعال است،خاطرنشان کرد: تاکنون فقط 80 نفر از 3 هزار و 600 پرورش دهنده گاومیش در گیلان، عضو این تعاونی هستند .
معاون بهبود تولیدات دامی جهادکشاورزی گیلان اضافه کرد: تعاونی گاومیش داران همچنان در حال عضوگیری برای شناسایی و ساماندهی بهره‌برداران صنعت پرورش گاومیش در استان است .
علی‌اکبرنژاد از کدگیری و شناسنامه دار شدن، دریافت پروانه فعالیت، استفاده از نهاده های دامی یارانه ای و دریافت تسهیلات بانکی 4 تا 8 میلیون تومانی نگهداری هر راس گاومیش، از محل سامانه کارا برای اشتغال روستایی خبر داد و گفت: برای افزایش جمعیت گاومیش استان، تلقیح مصنوعی رایگان برای انجام اصلاح نژاد، مولدسازی و افزایش تولید را در برنامه داریم .
وی با اشاره به اینکه طبق برنامه ریزی در قانون ششم توسعه، آمار گاومیش در گیلان تا پایان این برنامه باید به 30 هزار راس برسد، تصریح کرد: 500 نفر از بهره برداران این صنعت در گیلان هم باید تا آن زمان ساماندهی شوند که برای تحقق این امر بنا داریم به روند عضو گیری سرعت دهیم .
وی نبود مرکز جمع آوری شیر گاومیش در گیلان را یکی از مشکلات گاومیش داران عنوان کرد و گفت: شیر گاومیش در مراکز جمع آوری شیر استان به قیمت شیر گاو خریداری و با آن مخلوط می شود این درحالیست که قیمت هر لیتر شیر گاومیش در استان هایی چون خوزستان تا دو برابر قیمت شیر گاو فروخته می‌شود .
سرپرست معاونت بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی گیلان افزود: هماهنگی لازم برای ایجاد مرکز جمع آوری شیر گاومیش در غرب گیلان تا دو ماه دیگر که قابلیت جمع آوری روزانه 2 تن شیر را دارد، انجام شده است .
به گزارش ایسنا،گاومیش قد و قواره ای بزرگ تر از گاو دارد و به گفته کارشناسان امور دام، نوعی بوفالوی اهلی محسوب می‌شود، سازمان فائو از این چهارپای آرام و قانع، به عنوان دام برتر هزاره سوم یاد کرده، حیوانی که جمعیتش در مقایسه با سایر دام های سبک و سنگین کمتر است.
                                                              1/5/97
                                         روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی گیلان