• امروز: 1398/09/23
  • آخرین بروزرسانی: 1398/09/21
تامین 30درصدی مرغ بازار تهران توسط گیلان

تامین 30درصدی مرغ بازار تهران توسط گیلان

میرحجت علی‌اکبرنژاد در خصوص افزایش هزینه‌های تولید و مشکلات مرغداران این استان گفت‌:‌ در دو ماه اخیر هزینه تمام شده، تولید مرغ بیش از قیمت فروش آن بود و مرغداران با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم کردند.

وی افزود: در حال حاضر قیمت فروش مرغ متعادل شده و مشکلات ماههای اخیر وجود ندارد.

علی اکبرنژاد با بیان اینکه به طور میانگین 8 میلیون قطعه جوجه‌ریزی در گیلان انجام می‌شود، ادامه‌ داد: 60 درصد جوجه‌ریزی‌های انجام شده مورد نیاز مرغداران گیلان است و 40 درصد به تهران صادر می شود.

سرپرست معاونت بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی گیلان گفت: قیمت مرغ تابع عرضه و تقاضا است و هر گاه مرغ در کشور گران شود، به طبع در گیلان هم گران می‌شود، در مجموع در حال‌ حاضر قیمت مرغ در بازار منطقی است.

وی افزود: گیلان ششمین استان تولیدکننده  مرغ در کشور است و 30 درصد مرغ مورد نیاز بازار تهران از گیلان تامین می‌شود.

علی‌اکبرنژاد با بیان اینکه تغذیه طیور 80 درصد قیمت تمام شده تولید مرغ را در بر می گیرد، خاطرنشان کرد: یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین دلایل افزایش هزینه‌های بخش تولید،‌ در صنعت پرورش مرغ و دیگر فرآورده‌های مرتبط با آن،‌ نوسانات بسیار شدیدی بود که در قیمت انواع نهاده‌های مورد نیاز طیور اتفاق افتاده است .

وی به میزان افزایش قیمت ذرت دامی و کنجاله سویا به نسبت سال گذشته اشاره کرد و ادامه داد:‌ به غیر از سایر اقلام مرتبط، نرخ ذرت در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته حدود ۲۹٫۷ درصد و قیمت کنجاله سویا نیز حدود ۴۷٫۷ درصد رشد و افزایش قیمت داشته است .

علی‌اکبرنژاد،  افزایش حقوق کارگری،‌ بهداشت،‌ درمان و حامل‌های انرژی را نیز در وضعیت هزینه‌ تمام شده مؤثر دانست و تصریح کرد:‌ مجموعه تمام این عوامل از رشد نهاده‌ها گرفته تا سایر حوزه‌های دیگر موجب شده بود، هزینه تمام شده عمده‌ترین محصول گیلان یعنی مرغ رشد پیدا کند .

                                                                     28/4/97
                                                   روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی گیلان