• امروز: 1398/04/29
  • آخرین بروزرسانی: 1398/04/28
سالانه ۵۵۰۰ تن عسل در گیلان تولید می شود

سالانه ۵۵۰۰ تن عسل در گیلان تولید می شود

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با تأکید بر اینکه این استان در رتبه پنجم تولید عسل در کشور قرار داد گفت:‌ سالانه بیش از ۵ هزار و ۵۰۰ تن عسل در گیلان تولید می‌شود.

علیرضا شعبان‌نژاد اظهار داشت:‌ ‌سالانه در حدود بیش از 5 هزار و 500 تن محصول عسل توسط زنبورداران و فعالان این حوزه در نقاط مختلف استان گیلان تولید و به بازارهای مصرف در داخل و یا خارج استان ارسال می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان افزود:‌ استان گیلان به لحاظ شرایط بسیار خوب آب و هوایی و پوشش خوب گیاهی،‌ پتانسیل بسیار خوبی در زمینه تولید عسل و حرفه زنبورداری دارد به طوری که سالانه مقادیر زیادی عسل در مناطق مختلف آن تولید و به بازار عرضه می‌شود.

شعبان‌نژاد از وجود کارخانه‌های فرآوری محصول عسل در استان گیلان خبر داد و عنوان کرد:‌ کارخانه 500 تنی واقع در شهرستان رضوانشهر و یک واحد تولیدی در دست ساخت که هم اکنون با پیشرفت فیزیکی 60 درصدی همراه است از جمله این واحدها به شمار می‌روند.

وی با اعلام این مطلب که به علت شرایط رطوبتی بودن گیلان فرآوری عسل کمی پیچیده است تصریح کرد:‌ با توجه به این وضعیت آب و هوایی در استان گیلان عملاً فرآوری محصول عسل تولیدی آن فرآیندهای مختلفی دارد تا در نهایت کیفیت مطلوب مورد انتظار حاصل شود

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان وجود گل و گیاه در بیشتر عرصه‌های استان را مناسب برای حرفه زنبورداری خواند و بیان داشت:‌ پوشش گیاهی بسیار زیبای گیلان به ویژه در فصل بهار امکان لازم جهت مهاجرت زنبورها از سایر استان‌های کشور را به خوبی فراهم کرده است

شعبان‌نژاد وضعیت بسته‌بندی عسل در استان گیلان را نامطلوب ارزیابی کرد و ابراز داشت:‌ عدم بسته‌بندی محصول تولیدشده موجب افت قیمت آن و به ضرر تولیدکننده عمده آن است اما جهاد کشاورزی گیلان با ایجاد صنایع مرتبط در جهت رفع این نقیصه تلاش می‌کند.

وی ورود سرمایه‌گذاران به صنعت تولید و یا فرآوری محصول عسل را مملو از سود و فایده برای آنان دانست و گفت:‌ بر اساس تأکیدات دولت،‌ وزارت جهاد کشاورزی و استانداری گیلان بستر لازم جهت سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی به عنوان یک حوزه اثربخش باید فراهم شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان به حمایت این دستگاه اجرایی از سرمایه‌گذاران علاقمند به حوزه تولید و فرآوری عسل اشاره کرد و افزود:‌ جهاد کشاورزی گیلان با یک نگاه بسیار وسیع،در این راه کمک‌ها و تسهیلات لازم را به علاقمندان این حوزه ارائه می‌دهد.24/4/97

روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی گیلان